1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Eesti Filmi Andmebaas kogub populaarsust üle maailma
Eesti Filmi Andmebaas kogub populaarsust üle maailma

Eesti Filmi Andmebaas kogub populaarsust üle maailma

09122013 veebipildid12. detsembril saab täpselt aasta päevast, mil rahvusfilmograafia veebilehe www.efis.ee avamisega lõpetati pidulikult eesti filmi 100. juubeliaasta.

Eesti filmi andmebaas hõlmab Eesti filmiloojate loomingut aastatest 1912-2013 ja selles on avatud kirjed üle 15 000 filmi ning kroonikapala kohta. Kogu filmivaramu kirjeldamine kestab kavakohaselt kuni 2018. aastani, mil praegused osakirjed dokumentaalfilmide, animafilmide, muusikafilmide ja alates 1940. teisest poolest aastast toodetud kroonikafilmide kohta asendatakse järk-järgult täiskirjetega.

Eesti filmi andmebaasi avamise hetkel olid kasutajate käsutuses täiskirjed enamiku Eestis toodetud täispikkade mängufilmide, 1912 – 1940 toodetud filmikroonikate, Eesti Telefilmi filmide ja osaliselt ka Tallinna Ülikooli Balti Filmi-ja Meediakoolis 2005-2012 tehtud tudengifilmide kohta. Andmebaasis saab vaadata paljude mängufilmide katkendeid ning täispikkuses kroonika-, tele- ja tudengifilme.

Varamukast Virtuaalmuuseum“Aasta jooksul on andmebaasi kasutanud mitusada inimest päevas, aasta jooksul kokku üle 136 000 külastuse ligi 70st riigist, üha enam filmiinfot on kättesaadav ka inglise keeles. Uuematest täiendustest võiks mainida, et andmebaasist leiab nüüd ka filmide laenutamis- ja müügiinfot ning teavet kõigi eesti filmide festivaliosaluste ja auhindade kohta,” kommenteerib andmebaasi projektijuht Reet Sokmann.
„Oleme oluliselt täiendanud andmebaasi filmiteabe osa, filmitegijate biograafilist leksikoni ja filmivaldkonna bibliograafiat, muuhulgas on kättesaadavad viited kõigile kuni 1940. aastani ilmunud filmikirjutistele. Andmebaasis on juba üle 16 000 foto, uus on pidev teave esilinastuste kohta ja rubriik „Film koolis: õpetajate tuba“. Tegeleme pidevalt märksõnastiku täiendamisega,“ lisas andmebaasi peatoimetaja Hagi Šein.

Eesti Filmi Infosüsteemi EFIS ja veebikeskkonna tegi Mindware OÜ EL Struktuurifondi ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse rahalisel toel. EL Struktuurifond INNOVE toetas pooleaastast sisutoimetajate/kodeerijate koolituskursust, mille lõpetanud toimetajad tegelevad igapäevaselt filmiuuringutega, filmiinfo otsimise, analüüsi ja andmebaasi sisestamisega alates 2011. aasta kevadest.

Head Uudised GoodNews