1. Avaleht
 2. Tunnustus
 3. Eesti Muusikaauhinnad: 2024 aasta Klassikaalbumi auhinna võitis Heino Eller
Eesti Muusikaauhinnad: 2024 aasta Klassikaalbumi auhinna võitis Heino Eller

Eesti Muusikaauhinnad: 2024 aasta Klassikaalbumi auhinna võitis Heino Eller

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös selgus täna Aasta Klassikaalbum 2024 ja selleks on „Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine“, esitaja: Sten Lassmann, väljaandja Toccata Classics (UK).

Selle 2023. aastal Londonis ilmunud albumiga jõudis lõpule Heino Elleri klaverimuusika esmakordse terviksalvestise projekt, mis pianist Sten Lassmanni eestvõttel kestis kokku 15 aastat.

Numbrilt üheksanda Heino Elleri klaverimuusikaalbumi keskseks teoseks on Heino Elleri ulatuslik klaverisonaat nr 3 aastast 1944 ning kõige viimase teosena kõlab sümboolselt Eesti klassikalise muusika tuntuim helind “Kodumaine viis”. Albumi bukletis on kogu salvestatud loomingu terviknimekiri koos loomisaja ning jaotusega albumite vahel, mis hõlbustab Elleri muusika lähemat tundma õppimist.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Ta on andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud orkestrite ees. 2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega.

Pianist Sten Lassmanni aastatepikkuse töö tulemusel on esmakordselt salvestatud ning välja antud kõik Heino Elleri (1887-1970) kui Eesti rahvusliku instrumentaalmuusika rajaja 206 teost klaverile, kogupikkusega ligikaudu kümme tundi muusikat. Heino Elleri klaverilooming on koostöös Suurbritannia plaadifirmaga Toccata Classics seeläbi nüüdsest tervikuna kättesaadav kogu maailmas, ka läbi suurima digitaalse klassikalise muusika raamatukogu ja voogedastusplatvormide.

Aasta Klassikaalbumi kategoorias moodustab Eesti Muusikanõukogu igal aastal eraldi valdkonna ekspertidest žürii. Käesoleval aastal hindas klassikaalbumeid 11-liikmeline žürii, kuhu kuulus nii muusikateadlasi, kajastajaid, kui ka muusikaelu korraldajaid.

Žürii koosseis oli järgmine: Aare Tool, Brigitta Davidjants, Kadri Tali, Karmel Killandi, Kaie Tanner, Margus Pärtlas, Marko Lõhmus, Ott Maaten, Tiina Mattisen, Taavi Hark, Äli-Ann Klooren.

Žürii liikmed hindasid heliloomingu, soolo- või kammermuusika, koorimuusika ning sümfoonilise- või lavamuusika žanri kategooriatesse esitatud plaate läbi Eesti Muusikaauhinnad hääletussüsteemi ja parim plaat selgitatigi hääletuse tulemuste põhjal.

Aasta Klassikaalbum 2024 valiti nelja klassikalise muusika žanrikategooria parimate hulgast

Aasta Heliloomingu Album:

 • Tõnu Kõrvits „The Sound of Wings“
 • Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost
 • Väljaandja: Ondine

Aasta Soolo- või Kammermuusika Album:

 • Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine
 • Esitaja: Sten Lassmann
 • Väljaandja: Toccata Classics

Aasta Koorimuusika Album:

 • Vox Clamantis. Music by Henrik Ødegaard
 • Esitajad: Vox Clamantis, dirigent Jaan-Eik Tulve
 • Väljaandja: ECM Records

Aasta Sümfoonilise- või Lavamuusika Album

 • „KRATT“ Tubin. Bacewicz, Lutosławski
 • Esitajad: Eesti Festivaliorkester, dirigent Paavo Järvi
 • Väljaandja: Alpha Classics
Head Uudised GoodNews