
Eesti noortel on võimalus kandideerida tuumaenergeetika magistriprogrammi stipendiumile
Eestisse tuumajaama ehitamist kavandav ettevõte Fermi Energia annab välja kaks stipendiumi, et toetada Eesti tudengite välisõpinguid tuumaenergeetika vallas. Stipendiumiga toetatakse välisõpinguid magistrantuuris kahe akadeemilise õppeaasta jooksul.
Fermi Energia juhatuse liikme Henri Ormuse sõnul panustab Fermi Energia mitmekülgselt noorte haridusse, sest tuumaenergia on teadmistemahukas valdkond ja eeldab head haridust.
„Fermi Energia stipendium on oluline, kuna see annab Eesti noortele võimaluse õppida maailma juhtivates ülikoolides, omandades süvitsi minevad teadmised ja oskused, mis on hädavajalikud tulevaste tuumaprojektide arendamiseks Eestis ja maailmas,” selgitas Ormus.
Fermi Energia stipendium on oluline, kuna see annab Eesti noortele võimaluse õppida maailma juhtivates ülikoolides, omandades süvitsi minevad teadmised ja oskused, mis on hädavajalikud tulevaste tuumaprojektide arendamiseks Eestis ja maailmas.
Fermi Energia stipendiumiprogrammi kaudu on seni saanud välismaal õppimise kogemuse seitse Eesti tudengit.

Rainer Kelk õppis Šveitsis ja jätkab praegu õpinguid doktorantuuris Paul Scherreri Instituudis. Tema doktoritöö keskendub masinõppe rakendamisele raskete tuumaõnnetuste analüüsis.
Mihkel Aavik õppis Hispaania-Prantsusmaa ühendatud tuumaõppeprogrammis ning töötab Prantsusmaal ettevõttes Edvance, mis kuulub Prantsuse tuumaenergia kontserni EDF. Seal tegeleb ta EPR1200 reaktori elektrisüsteemide projekteerimisega.
Elise Poom õppis Rootsis ja töötab praegu ettevõttes Westinghouse, mis arendab tuumareaktoreid ning toodab Rootsis tuumkütust.
Ayrton Hüüs õppis Rootsis ning töötab nüüd Kliimaministeeriumis.
Hendrik Vija lõpetab hetkel õpinguid Rootsis ning plaanib asuda tööle ettevõttesse Vattenfall Nuclear Fuel, mis tegeleb tuumkütuse tarnimisega.
Carmen Tamm ja Sanna Kruusmaa on lõpetamas esimest magistriaastat Rootsis.
- Kõik noored plaanivad omandada vajalikud oskused, teadmised ja kogemused välismaal ning hiljem asuda tööle Eesti tuumaprojekti, kui selleks saabub õige aeg.
- Stipendium antakse kaheks akadeemiliseks aastaks (2×10 kuud), 1000 eurot kuus. Stipendiumi saaja peab õpingute järgselt töötama 3 aastat Fermi Energias.
- Kandideerimiseks tuleb täita taotlusvorm, lisada motivatsioonikiri ning soovituskiri.
- Kandideerimise tähtaeg: 30. juuni 2025. a.
- Rohkem infot stipendiumi kohta ja taotlusvormi leiab siit.