Avaleht Eesti elu Eesti Vabaõhumuuseum kutsub elamustest tulvil jaaniõhtu jalutuskäigule
Eesti Vabaõhumuuseum kutsub elamustest tulvil jaaniõhtu jalutuskäigule

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub elamustest tulvil jaaniõhtu jalutuskäigule

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil osa saama elavate pildikeste ja muusikaliste vahepaladega jaaniõhtu jalutuskäigust. Eri ajastute õhustikku loovad ansamblid Pritsu Brass, Törts ja rahvakunstiansambel Leigarid.

Ürituste projektijuhi Merike Puura sõnul on pärast aastast vaheaega vabaõhumuuseum külastajatele taas avatud ka aasta valgeimal õhtul.

„Kuigi tänavu veel eelmiste aegade mastaabis jaanipidu Rocca al Mare kõrgel kaldapealsel ei peeta, saab siin ometi osa heast muusikast, kaunist loodusest ja maitsvast toidust. Sajandivanuste traditsioonide ja jaanikommetega saab tutvuda mööda taluõuesid jalutades ning lõkketule valgust nautida koos pere või väiksemate seltskondadega. Jaaniõhtu on aeg, mis ühendab inimesi ja mil hoitakse traditsioone,“ sõnas Puura.

Muuseumit elavdavatest jaaniõhtu tegevustest saab 23. juunil osa kella 17–22. Mööda külateid ja õuesid kulgedes saab osa traditsioonilistest jaanikommetest: mängitakse vanu mänge ning pannakse proovile osalejate leidlikkus ja ramm, köetakse sauna ja tutvustatakse vihtlemiskombestikku. Kuulda saab jaaniõhtu imelugusid, meelde tuletada vanarahvatarkusi, õppida uhkeid paelu ja lillepärgasid punuma ning ennustada mehelemineku õnne.

Jaaniõhtul võib sattuda ka tsaariaegsele külajaanikule, põlisele üheperejaanitulele, 1930. aastate jaanipeole ja kolhoosirahva jaanikule. Ajastute meeleolu aitavad luua Pritsu Brass, Törts ja Leigarid.

Jaanilõkked on süüdatud külaväljakul, kiigeplatsil, Roosta talu õuel ja kõrtsi ees. Kolu kõrts pakub maitsvaid pidupäevaroogasid ja kesvamärjukest. Muuseum jääb avatuks südaööni.

Selleks, et tagada hajutatus sissepääsus, on soovitav osta pilet kodulehelt ette. Vabaõhumuuseumi suurel territooriumil on piisavalt ruumi, et hoida teiste külastajatega sobivat distantsi.