1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. “EESTI VABARIIK 100” – selgunud on dokfilmi konkursi esimesed võitjad
“EESTI VABARIIK 100” – selgunud on dokfilmi konkursi esimesed võitjad

“EESTI VABARIIK 100” – selgunud on dokfilmi konkursi esimesed võitjad

DokumentaalfilmEesti Vabariik 100 dokumentaalfilmi konkursi esimese etapi võitsid Joosep Matjuse ja Riho Västriku „Ballaad Eestimaa loodusest“, Jaak Kilmi ja Kiur Aarma „Enne meid oli veeuputus“ ning Jaan Tootseni, Joosep Matjuse ja Anneli Ahvena „Lingvistiline mets“. Iga projekt saab arendustoetust 5000 eurot.

„Kõikide tegijatega toimuvad ka kohtumised, et läbi arutada filmiideede tugevused ja nõrkused ning loodame, et suve algul on komisjonil ees üks väga raske peamurdmine, milline neist kolmest hästi ette valmistatud projektist lõplikult valituks osutub“, kommenteeris Kaarel Kuurmaa Eesti Filmi Instituudist.

Tegemist oli möödunud aasta novembris välja kuulutatud konkursiga Eesti Vabariik 100 raames loodava täispika dokumentaalfilmi idee ja režissöör-produtsent tandemi leidmiseks. Konkursi eesmärk on luua Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kinolevi potentsiaaliga täispikk dokumentaalfilm, mis puudutab laiemat avalikkust ning käsitleb kõrgel kunstilisel ja tehnilisel tasemel suhteid, seoseid ja võrgustikke, mis moodustavad terviku nimega Eesti.

Põhiliste konkursile esitatud teemadena joonistusid välja rahvuslik-kultuuriline identiteet, loodus ja Eesti ajalugu. Torkas silma ka püüe harmoonia poole, soov leida pidepunkt iseendast, metsast või ajaloost. Konkursile esitati ühtekokku 11 ideed.

Konkursi korraldab Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Rahvusringhäälinguga (ERR). Ideid hindas žürii koosseisus Peep Puks (Eesti Dokumentalistide Gild, režissöör), Eero Epner (dramaturg), Kaarel Kuurmaa (Eesti Filmi Instituut), Marje Jurtšenko (ERR) ja Tiit Pruuli (Eesti Vabariik 100 juhtrühm).

Välja valitud ideede arendustööd toimuvad selle aasta veebruarist maini. Arendatud tootmistaotluste esitamise tähtaeg on 15. mai.

Tänavu toimuvad Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Filmi Instituudi ja ERR-i koostöös veel teledraamasarjade ja lühidokumentaalfilmide taotlusvoorud, mille ideede esitamise tähtaeg on samuti 15. mai. Kõik loodavad teosed lähevad esitamisele Eesti 100. sünnipäeva ajal aprillist aastal 2017 kuni veebruarini aastal 2020.

Head Uudised GoodNews