1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Eesti Vee-ettevõtete Liit pärjas parimaid
Eesti Vee-ettevõtete Liit pärjas parimaid

Eesti Vee-ettevõtete Liit pärjas parimaid

EVELi juhatuse esimees Hans Liibek ja Aasta Veetegu laureaat, AS Viimsi Vesi juhataja Toivo Eensalu

Eesti Vee-ettevõtete Liit otsustas tänasel üldkoosolekul anda tänavuse Elutöö auhinna Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Aleksander Maastikule ja auhinna Aasta Veetegu ASile Viimsi Vesi edukalt käivitunud radionukliidide ärastustehnoloogia juurutamise eest.

„Elutöö auhind läks õigetesse kätesse – emeriitprofessor Aleksander Maastik on Eesti veeteadlaste ja -inseneride harimisel andnud märkimisväärse panuse,“ ütles EVELi juhatuse esimees Hans Liibek.

Emeriitprofessor Aleksander Maastik on hüdrotehnikateadlane, tehnikateaduste doktor. Ta on avaldanud trükiseid hüdraulika, vihmutuse ja veekaitse ning erialasõnavara alal, koostanud veekaitsesõnastiku ja soome-eesti-inglise-saksa-rootsi-läti-vene keskkonnasõnastiku. Prof. Maastik on Valgetähe neljanda klassi ordeni kavaler.

Emeriitprofessor Aleksander Maastik ise jäi uudist kuuldes tagasihoidlikuks: „Eks igaühele tee rõõmu, kui ta töö tunnustust leiab.“

Elutööauhinna laureaat, emeriitprofessor Aleksander Maastik ja EVELi tegevdirektor Vahur Tarkmees

Aasta Veeteo auhinna pälvis AS Viimsi Vesi Viimsi piirkonnas joogiveest radionukliidide ärastuse tehnoloogia väljatöötamise ja eduka töösse rakendamise eest. „ASis Viimsi Vesi eelmisel aastal tööle pandud radionukliidide ärastustehnoloogia on uus tase Eesti keskkonnaprojektide ajaloos,“ sõnas EVELi tegevdirektor Vahur Tarkmees. „Täie kindlusega saab väita, et uus tehnoloogia annab Viimsi elanikele täiesti puhta ja ohutu joogivee.“

„Viimsi elanikele on aastaid lubatud paremat joogivett, täna saame lõpuks öelda, et lubadused on täidetud,“ ütles AS Viimsi Vesi juhataja Toivo Eensalu. „Paljuräägitud radioaktiivsust joogivees ei pea viimsilased enam kartma. Lisaks on tähtis märkida, et vesi puhastatakse ilma kemikaalideta ja ka ilma ülitiheda membraanita.“

Eensalu sõnul võtab AS Viimsi Vesi puhta õhu ja loodusliku põhjavee sügavalt kaitstud maapõuest ning eraldab õhu abil veest ainult mittevajaliku. „Keerulised ajad tingivad nutikaid lahendusi – seni on õhk veel tasuta saadaval,“ rääkis Eensalu, kelle sõnul on Viimsi veetöötlusjaam suur samm edasi joogivee kvaliteedi parandamisel. „Puhta joogivee tähtsust alles hakatakse väärtustama.“

Head Uudised GoodNews