Home Eesti elu Eestit saab märkida rahvusvahelise tipp-tehnoloogia kaardile ka Tallinnast väljaspool tegutsedes
Eestit saab märkida rahvusvahelise tipp-tehnoloogia kaardile ka Tallinnast väljaspool tegutsedes

Eestit saab märkida rahvusvahelise tipp-tehnoloogia kaardile ka Tallinnast väljaspool tegutsedes

Foto: Pixabay

Initsiatiivi, lennukate ideede ja nutika teostuse korral saab ka väljaspool Tallinnat tegutsedes end rahvusvahelisel ärimaastikul silmapaistvaks teha, usub Eesti Elektroonikatööstuse Liit kümnete piirkondlike elektroonikaettevõtete näitel.

Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juhi Arno Kolgi sõnul ekspordib Eesti täna 92% siin toodetud elektroonikast. Märkimisväärne on see, et olulise panuse sellesse annavad ka tehased, mis ei piirne Tallinnaga, vaid asuvad hoopis pealinnast kaugemal. Kuigi näiteks kolhoosidest välja kasvanud või välisinvesteeringute abil siia loodud elektroonikatööstustel on täna mõningane edumaa, pole ka uute piirkondlike elektroonikaettevõtete tekkimine Kolgi sõnul täna enam liiga keeruline.

“Olulisi eeliseid uute tööstuste tekkimiseks on loonud näiteks liisingu- ja rendivõimalused. See tähendab, et tootmise ülespanemiseks pole vaja kogu tehasehoonet või tootmisliini välja osta, piisab ka tähtajalisest rentimisest,” selgitas Kolk. Tema sõnul on seadmete rentimine nende väljaostmise asemel muutunud üha sagedasemaks ka suurte ja juba toimivate tehaste puhul, kuna võimaldab teostada lühiajalisi ja väiksema mahuga projekte. Samas toimib Kolgi sõnul edukalt ka seadmete järelturg.

Sellest, et elektroonikasektor on Eestis koguni 9 maakonnas tähtsal kohal, annavad tõestust kohapeal tegutsevad edukad elektroonikaettevõtted. Nii näiteks on Saaremaal olnud elektroonikatööstus koos seal tegutsevad viie elektroonikaettevõttega turismi kõrval tegelikult üheks tähtsaimaks tegevusharuks, valmistades kohapeal nii tänavavalgustuse kontrollereid ja juhtimissüsteeme, kaugloetavate elektriarvestite sisusid, elektroonikat rahvusvahelistes vetes seilavatele laevadele kui ka põrandakütte termostaate, mis kõikjale maailmas saadetakse. Samamoodi võib näiteks võtta Tartumaal Elvas tegutseva elektroonikaettevõtte Enics, mis valmistab koguni 1000 erinevat tööstuselektroonika toodet ja on investeerinud eelmisel aastal ettevõtte seadmetesse ning tehase laiendusse 6 miljonit eurot, millele lisandus ka tänavu 3 miljoni euro jagu investeeringuid. Ida-Virumaalt pärit elektroonikaettevõtted on aga näiteks suutnud paista silma maailmatasemel kõlarite tootmisega, mis on vallutanud nii USA kui Aasia turud. Kolgi hinnangul leidub selliseid silmapaistvaid näiteid ka teistest Eesti maakondadest.

Kuigi Kolgi sõnul piisab elektroonikatööstuse ülesehitamiseks täna paljuski pealehakkamisest, on oluline roll ettevõtlust soodustaval keskkonnal. “Mujal maailmas on näiteks tööstusparkide loomine kujunenud eraldiseisvaks tööstusharuks – vaatame kasvõi Malaisiat, kus valmistatakse tööstusparkides ette tühjad tühjad tehasekarbid, mida iga soovija saab välja rentida. Valikut jagub ja valida saab nii garaažiboksi-suuruse pinna kui ka mitmetuhande ruudu suuruse tehasekarbi vahel,” kirjeldas Kolk. Kodumaiseid alustavaid ettevõtteid kutsub ta aga nõuannete ja soovituste saamiseks üles liiduga ühendust võtma, sest suur osa taolisest infost Eestis liigub just erialaliidus ja sellega seotud võrgustikes.

Eestis näeb elektroonikatööstuse liidu juht valdkonna tuleviku mõjutamisel olulist rolli kohalikel omavalitsustel, kes saavad soodustada või takistada piirkondlikku ettevõtlust. “Täna laekuvad piirkondlike elektroonikatööstuste töötajate maksud kohalikule omavalitsusele, tööstuse enda raha aga riigile – võib-olla peaks ka tööstusest tulev raha otse kohalikku omavalitsusse jõudma,” käis Kolk välja ja lisas, et siis oleks ettevõtetel ka maakondades positiivsem mõju ning omavalitsustel omakorda huvi nende tegemisi toetada.\

Video!

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *