1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Esilinastus Helen Takkini mängufilm „Elu ja armastus“
Esilinastus Helen Takkini mängufilm „Elu ja armastus“

Esilinastus Helen Takkini mängufilm „Elu ja armastus“

Eile esilinastus Tallinnas Apollo kinos Solaris A. H. Tammsaare suurima armastusromaani ainetel valminud uus kodumaine mängufilm „Elu ja armastus“. Rudolfi ja Irma kirglikus ja vastuolulises armastusloos astuvad peategelastena üles Karolin Jürise (Irma), Mait Malmsten (Rudolf), Loviise Kapper (Lonni) ja Ursel Tilk (Eedi), filmi režissöör on Helen Takkin, stsenaariumi autorid Martin Algus ja Helen Takkin.

Täna toimub filmi Tartu esilinastus. Kinokavadesse üle Eesti jõuab „Elu ja armastus“ 16. veebruariks, kuid valitud kinode kavades on juba eelseansid.

„Elu ja armastus“ stsenaristi Martin Alguse sõnul oli pea sada aastat tagasi kirjutatud loo kallal töötades omaette väljakutseks leida kõnekaid paralleele praeguse ühiskonnaga. “Ajad ja inimsuhted on alati omal moel erilised, kuid kõik kasvab ju välja samast pinnasest, toimugu lugu siis täna või minevikus.”

Raamatukogude laenutusstatistika kinnitab, et Irma ja Rudolfi armastuslugu kõnetab inimesi ka tänapäeval. Kui Vikerraadio valis rahvahäletuse teel eestlaste lemmik armastusromaane, siis jõudis esikümnesse vaid üks kodumaise autori teos. Tammsaare „Elu ja armastuse“ hääletasid raadiokuulajaid koos Bronte „Jane Eyre“’i ja Remarque’i “Arc de Triomphe”’iga edetabeli tippu.

Filmi režissöör ja stsenarist Helen Takkin tõi välja, et võrreldes raamatuga toimub filmi tegevus läbi naistegelase prisma. Muudetud on ka ajaloolist konteksti, mille taustal sündmused aset leiavad. “Tammsaare inspireeris mind ja me astusime tema looga dialoogi. Nii selles raamatus kui ka meie filmis on sama filosoofiline küsimus: Mis on armastus? Filmi nelja peategelase usk armastuse olemusse on erinev. Sellest tekkiv konflikt ehitab üles põneva loo. Lõpuks jääb vaatajal otsustada, mis on õige vastus.”

Tänavu möödus romaani „Elu ja armastus“ ilmumisest 90 aastat. Paljude eestlaste jaoks on tuttav sama algmaterjali alusel valminud ja 1985. aastal ETV eetrisse jõudnud Gunnar Kilgase telelavastust „Rudolf ja Irma“, kus mängisid Evald Hermaküla, Elle Kull, Aleksander Eelmaa, Leida Rammo, Viire Valdma, Ita Ever ja Ines Aru. „Elu ja armastus“ on olnud ka erievate teatrite repertuaaris. Täispikk mängufilm valmis romaani ainetel aga esmakordselt.

Sünopsis:

A. H. Tammsaare samanimelisel romaanil põhinev mängufilm viib meid ühe ootamatu armastusloo keskmesse. Elu ja armastuse järskude pööretega seisavad silmitsi kaks Eesti kirjandusest tuntud ikoonilist tegelast, Irma ja Rudolf. Filmi tegevus leiab aset murrangulisel ajajärgul, mil kasvavast heaolust rammestunud noor Eesti Vabariik peab toime tulema muutuva maailma raputavate väljakutsetega. Esmakordselt täispika mängufilmina ekraanile jõudev “Elu ja armastus” annab aegumatutele teemadele värske vaatepunkti, luues üllatavaid paralleele tänapäevamaailmaga.

1933. aasta kuumal suvel tuleb sisukamast elust unistav noor Irma maalt linna sugulase Lonni juurde. Irma on keskkonnavahetusest vaimustuses, linnaelus pettunud Lonni näeb aga tüdruku tulekus uut võimalust ka enda jaoks.

Irmasse armunud maapoiss Eedi jälitab tüdrukut ja üritab veenda teda tagasi tulema, oma isatallu perenaiseks. Irma aga on otsustanud nende ühise romantilise mineviku oma unistuste nimel seljatada.

Juhuse tahtel palkab keskealine trükitööstur Rudolf Irma endale teenijaks. Rudolfi sarm ja salapära paeluvad Irmat ja ootamatult tärganud tunded ei lase tal ühel hetkel enam mehe lähenemiskatseid tõrjuda. Ehkki Rudolf vannub Irmale armastust, paljastub peagi edeva mehe liiderlik ja manipuleeriv pale.

„Elu ja armastus“ on lühifilmide ja reklaamidega auhindu võitnud režissöör Helen Takkini debüütmängufilm. Filmi produtsentideks on Taska Filmist Kristian Taska ja Adeele Tähemaa („O2“, „Talve“, „Nimed Marmortahvlil“, „1944“, „Apteeker Melchior“) ning Apollo Film Productionsist Tanel Tatter ja Veiko Esken („Talve“, „Soo“, „Apteeker Melchior“). Filmi operaator on Alvar Kõue, kunstnik Kamilla Kase, kostüümikunstnik Anu Lensment, helilooja Mick Pedaja, stsenaristid Martin Algus ja Helen Takkin.

Peaosades Karolin Jürise (Irma), Mait Malmsten (Rudolf), Loviise Kapper (Lonni) ja Ursel Tilk (Eedi). Teistes rollides Markus Luik, Alo Kõrve, Markus Habakukk, Tõnis Niinemets, Steffi Pähn, Kristiina-Hortensia Port, Getter Meresmaa, Helgur Rosental, Mihkel Kabel ja Laura Kukk.

„Elu ja armastus“ valmimist toetasid Postimees, ERR, Elisa, Tartu Filmifond, Kultuurkapital, High Voltage, Set Set Studio, Location Unit, DHL, Cramo, A. le Coq, Tradehouse, NAOS, Pro Beauté ja Linnamäe Lihatööstus. Filmi levitab Hea Film.

Head Uudised GoodNews