Avaleht Kultuur Estonia balletigalal osalevad tantsijad 30 riigist
Estonia balletigalal osalevad tantsijad 30 riigist

Estonia balletigalal osalevad tantsijad 30 riigist

Juuli keskpaigast on rahvusooperis Estonia ligi sada tantsijat 30 riigist osa võtnud rahvusvahelisest balleti suvekursusest, mis tipneb 10. ja 11. augustil Suveöö balletigalaga.

Gala lühiballett sünnib Venemaa tuntud koreograafi Konstantin Keihhheli käe all. Gala esisolistideks on külalistena Laura Fernandez ja Victor Caixeta Marinski Teatrist.

Osalejatele Balanchine’i tehnikat õpetav Viki Bromberg Psihoyos Ameerikast kinnitab, et vaid sellistes suurlinnades nagu Pariis või New York võib taolise finaaliga balletikoole leiduda, ent enamasti on need etendused mõnel väiksemal laval ja kitsamale ringile. „Igal balletikoolil on lõpuetendus, ent see siin ooperimajas kostüümide, valgustuse ja kõige muuga on kõrgem tase. See on väga erakordne võimalus osalejatele,“ ütles ta.

Tantsijad ja õpetajad on viinud sõna siinse balletikursuse kohta üha rohkemate inimesteni ja iga aastaga on kasvanud riikidearv, kust osalejaid Eestisse saabub. Tänavused kõige kaugemad külalised tulevad Austraaliast, Jaapanist, Filipiinidelt, Uus-Meremaalt, Lõuna-Aafrikast ja Kanadast. Avaldusi kursusel osalemiseks CV-de ja esitlusvideotega saabus ka Lõuna-Ameerika ja Lähis-Ida riikidest. Kursusele eelnes põhjalik valik, et leida tantsijaid, kes on valmis tihedaks programmiks ja esinema suurel laval.

Gala aitavad lavale tuua koreograafid ja õpetajad Eestist, Venemaalt ja Ameerikast, nende seas Jevgeni Grib, Age Oks ja Joan Kunsch. Peamiselt modernsele balletile pühenduv Keihhel on gala jaoks loonud täiesti uue lühiballeti. „Etendus on abstraktne, aga hõlmab väga elulisi teemasid. Arutame kaasaja probleeme: tõstatame küsimusi inimese ja keskkonna, samuti tehnoloogia kohta. Inimesed ei suhtle enam silmast silma, vaid kaovad võrku,“ avas ta valmivat balletti ja avaldas lootust, et igale vaatajale leidub midagi huvitavat.

Rahvusvahelist balleti suvekursust International Ballet Summer Workshop Estonia veab juba kolmandat aastat Galina Rohumaa, kes on endine Estonia balletisolist. Galaetenduse kunstiline juht on rahvusballeti esisolist Sergei Upkin.