Avaleht Kunst Fotografiskas avatakse ikoonilise moefotograafi Ellen von Unwerthi näitus
Fotografiskas avatakse ikoonilise moefotograafi Ellen von Unwerthi näitus

Fotografiskas avatakse ikoonilise moefotograafi Ellen von Unwerthi näitus

19. veebruarist 30. maini ootab Fotografiska külastajaid ikoonilise fotograafi Ellen von Unwerthi näitus “Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist”.

Ellen von Unwerth on tuntud saksa fotograaf, kelle fotosilma ees on 30 aasta pikkuse karjääri jooksul poseerinud lõppematu rongkäik staaridest. Kõige olulisem on mängulisus ning fantaasia ja reaalsuse vahelise piiri kustutamine. Von Unwerth loob paralleelmaailma, kus on kõik võimalik, jäädes sealjuures alati professionaalseks. Esimesed fotod jäädvustas ta modellina Aafrikas. Tänaseks on von Unwerth loonud hulgaliselt imetlusväärseid fotosid, üheksa fotoraamatut, pea lugematul hulgal ajakirjade esikaasi, mitmeid projekte filmirežissöörina ja lisaks välja andnud oma rahvusvaheliselt ilmuva ajakirja.

Ikooniline iludus von Unwerth alustas modellina, kuid talle oli vastukarva range ning kontrolliv toon, millega modelle koheldi: seisa paigal, ära liiguta. Seega alustas ta ise oma modellidest sõprade pildistamist peigmehe väikese ja lihtsakoelise kingitud kaameraga, nautides seda protsessi. Ei läinud kaua, kuni von Unwerthi hakkasid fotograafina palkama sellised moedisainerid nagu Katharine Hamnett, ta pildistas suure Guessi kampaania jaoks, avastas toona tundmatu modelli Claudia Schifferi ja oli esimene, kes tõi Vogue’i kaanele Kate Mossi. Von Unwerth nimetab end feministiks ja näitab naisi alati tugevatena, mitte kunagi aga habraste rõhutud ohvritena. Ülejäänu on juba moeajalugu.

“Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist” koosneb seeriatest, mis peegeldavad erinevate emotsioonide väljendusviise: armastus, mäng, võim, sugu, iha, kirg ja draama. Väljapanek raputab vaataja maailmataju ja paneb uudishimulikult uurima, mis on üleval ja mis all, mis on meeldivalt seksikas ja mis tundub taunitav ning miks on neil nii lõbus. Ükskõik millist seitsmest emotsioonist tema fotod kujutavad, on pildid alati Ellen von Unwerthile omases elavas, energilises, sensuaalses ja sageli ka kerge huumorimaiguga toonis. Lisaks fotodele on võimalik väljapanekul tutvuda kunstniku videoloominguga.

“Paljud olukorrad võidavad sellest, kui nendega veidi mängida. Ärge võtke kõike liiga tõsiselt. Selle asemel, et kontrollida, laske elul tulla teie juurde. Ma tahan fotodesse energiat ja liikumist, sest see ongi elu. Seda ei saa kontrollida. See üllatab alati, kui lased end üllatada, selle asemel, et kogemusi halbadeks või headeks sildistada,” kirjeldab oma loomingut Ellen von Unwerth.

“Fotodest on saanud justkui päevik, milles kajastuvad erinevad kohtumised, inimesed ja kontekstid, mis kohe jälle ellu ärkavad. See on täiesti imeline ja emotsionaalne. Olen uskumatult uhke käesoleva näituse üle Fotografiskas. Samas, paljugit sellest, mida ma olen teinud, ei avaldataks tänapäeval enam kunagi. Nii paljusid asju peetakse liiga provokatiivseks. Me justkui rändaksime tagasi aega, mil puritaanlus defineeris meie ühist tegelikkust. Ma ei taha sinna tagasi minna. Kui ma suudan panna inimesed mõtlema sellele, kui hullumeelne see oleks, teeks see mind uhkeks,” jätkab Ellen von Unwerth, naeratus näol.