1. Avaleht
  2. Kunst
  3. HAKI galeriis avaneb Ukraina kunstniku Viktoria Berezina näitus
HAKI galeriis avaneb Ukraina kunstniku Viktoria Berezina näitus

HAKI galeriis avaneb Ukraina kunstniku Viktoria Berezina näitus

18. jaanuaril kell 18 avaneb HAKI galeriis Viktoria Berezina esimene personaalnäitus Eestis. Viktoria on paljudele tuntud „Viktoria kirjade“ autorina – olles täiemahulise sõja esimestel kuudel kirjavahetuses Tartu galeristi Raul Oreškiniga, millest kujunes eestlaste jaoks avalik sõjapäevik, mis nüüd on ilmunud ka raamatuna „Minu Herson. Kirjad Ukrainast.“

Näituse „Mina olen looduses. Loodus on minus.“ on Viktoria loonud Eestis elades. Näitusel eksponeeritud kunstiteosed taasloovad inimese tee looduse jõuallikateni. Loodusega suhtlemine on omamoodi teraapia haavatava südame ja rahutu meele jaoks. Loodus tasakaalustab ja tervendab, taastab ja täiendab. Looduse embuses võime heita kõrvale kõik maskid ja rollid ning meie hing võib vabalt hingata, olles kogu ilmaga ühenduses. Loodus lummab meid värvide ja vormide mitmekesisusega, õpetab olema kannatlik ja tähelepanelik, hämmastab meid oma samaaegse keerukuse ja lihtsusega, viies meid tagasi tõelise mina juurde.

„Sõda laastab mitte ainult inimeste materiaalset, vaid ka nende sisemaailma. Sõja põhjustatud kaos õõnestab endaks olemise vundamenti – uskumusi ja arusaamu iseendast ning maailmast, milles elame, jättes meie mõtetesse tühimikud ning hinge haigutava tühjuse,“ avas Viktoria Berezina näituse sünnilugu. „Olen tihti mõelnud, millega hinge tekkinud tühjust täita? Ainult millegi suurema ja sügavamaga. Minu jaoks on selleks loodus. Loodusest on saanud mulle lootuse ja inspiratsiooni allikas, mis tervendab haavata saanud hinge ning äratab selle taas elule, nagu looduski ärkab pärast pikka talveund,“ lisas Viktoria.

„Sõda laastab mitte ainult inimeste materiaalset, vaid ka nende sisemaailma. Sõja põhjustatud kaos õõnestab endaks olemise vundamenti – uskumusi ja arusaamu iseendast ning maailmast, milles elame, jättes meie mõtetesse tühimikud ning hinge haigutava tühjuse.”

Kunstnik loob näitusesaali ainulaadse kollaažimaailma, mis peegeldab inimese ja looduse seoseid, elu haprust ja aja voolavust. Seega sümboliseerib inimkeha alastiolek kollaažides loomulikkust ja haavatavust. Kunstiteosed avavad uksed uude dimensiooni ja aitavad mõista, et kollaaž ei ole lihtsalt katse koondada killukesi minevikust, olevikust ja tulevikust, vaid see on ka võimalus luua kunsti elu enda koostisosadest. Kollaažide loomine on seotud inimliku olemusega, sest mälestustest ja unenägudest, emotsioonidest ja kogemustest kujunebki meie isiksus.

Viktoria Berezina on sündinud 1994. aastal Ukrainas, Hersoni linnas, muusikute loomingulises perekonnas. Ta on vabakutseline kunstnik, graafiline disainer, kunstifestivali “Mycelium” kaasasutaja ja korraldaja. Ta on lõpetanud Hersoni kunstikooli, disainilütseumi ja Hersoni Riikliku Tehnikaülikooli disainiteaduskonna graafilise disaini eriala. Ta on osalenud erinevatel näitustel Ukrainas, Eestis, Sloveenias, Poolas, Rootsis, Saksamaal, Austrias ja USA-s. Tema lemmikteemad kunstis on eraldatus, endasse süvenemine, mõtisklused sündmustest, mida inimkond on kogenud. Viktoria elab Eestis, Tartus, alates 2022. a oktoobrist.

Viktoria Berezina näitus “Mina olen looduses. Loodus on minus.” jääb avatuks kuni 23. veebruarini 2024. a. HAKi galerii on avatud K-R 12-18 ja L 12-16.

Rohkem infot näituse kohta leiab SIIT.

Head Uudised GoodNews