1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester andsid teise „Aavik Salzburgis“ kontserdi
Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester andsid teise „Aavik Salzburgis“ kontserdi

Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester andsid teise „Aavik Salzburgis“ kontserdi

22. veebruaril toimus Mustpeade majas „Aavik Salzburgis“ sarja teine kontsert, kus solisti Hans Christian Aaviku valikul kõlas Mozarti muusika ning selle aasta Grammy võitja Jessie Montgomery nüüdismuusika pala. Õhtu viimane lisalugu Heino Elleri „Kodumaine viis“ mängiti pühendusega Eesti Vabariigi 106. sünnipäevale.

„Aavik Salzburgis“ kontserdisarjaga täitub Hans Christian Aaviku ammune unistus esitada kõik imelapse Mozarti viiulikontserdid ning tutvustada publikule tema jaoks tähendusrikkaid teoseid. „Tallinna Kammerorkester on absoluutselt parim koosseis, kellega seda teha,“ ütleb Hans Christian Aavik.

Kõlasid Mozarti viiulikontsert ja Mozarti rondo, lisaks ühe kontserdi suurteosena Mozarti 39. sümfoonia, mis Aaviku sõnul on olnud üks tema lemmikutest juba väga pikalt. Nagu sarja esimesel, nii ka sellel kontserdil esitati tänavuse Grammy võitja Jessie Montgomery nüüdismuusika pala. „Montgomery „Strum” on rikkalik oma uute rütmide ning harmooniate poolest,“ märgib solist.

Järgmine kontsert toimub 21. märtsil ning siis on õhtu ehitatud üles ideele kombineerida Mozarti ning Haydni loomingut. „Selle kontserdi nüüdismuusika teos on Schnittkelt, kes kirjutas vägagi humoorikalt loo „Moz-art à la Haydn“,“ ütleb Aavik.

Aprillikuus tuleb „Aavik Salzburgis“ sarjas esmaettekandele Kristjan Randalu arranžeering Mozarti loomingust viiulile ja kammerorkestrile ning kavas on ka lisaks 4. viiulikontserdile Mozarti 41. sümfoonia. Mais tuleb suur kontsert sarja kunstilise juhi Tõnu Kaljuste dirigeerimisel ning laval on solist Hans Christian Aavik, Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Stiilitunnetuse ja selgelt eristuva kõlaga viiulisolist Hans Christian Aavik on tähelepanu äratanud nii Eestis kui ka mitmel pool Euroopas. Tema karjäär on olnud kiire ja muljetavaldav. 2022. aasta kevadel võitis ta esimese eestlasena maineka Carl Nielseni rahvusvahelise konkursi ning seejärel pälvis ta Eesti Interpreetide Liidult aasta interpreedi preemia. Hiljuti ilmus tal live-kontsertsalvestus maailma suurima plaadifirma Deutsche Grammophoni uues sarjas „Rising Stars” platvormil STAGE +.

Hans Christian Aavik mängib Eesti Pillifondile kuuluval Giovanni Paolo Maggini viiulil, mis pärineb umbes aastast 1610 Bresciast Itaaliast. Poogna valmistas Victor Fétique umbes 1930. aastal Prantsusmaal. Maggini viiuli on andnud Pillifondi käsutusse perekond Sapožnin.

Head Uudised GoodNews