1. Avaleht
  2. Kunst
  3. Hiiumaa kunstiaasta annab kõigile võimaluse olla kunstnik
Hiiumaa kunstiaasta annab kõigile võimaluse olla kunstnik

Hiiumaa kunstiaasta annab kõigile võimaluse olla kunstnik

Teema-aastate traditsiooni jätkates on Hiiumaal tänavu fookuses kunst, seda ennekõike Hiiumaalt pärit kunstniku Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva auks. Hiiumaa kunstiaasta pakub avastamist, äratundmist, kaasamõtlemist ning osalemist igaühele.

„Ülo Soosteri 100. ning teise kuulsa hiidlasest kunstniku Kaljo Põllu 90. sünniaastapäevad, Valev Seina 60. sünnipäev ning terve rida teisi tähtpäevi võimaldavad kunstiaasta siduda konkreetsete Hiiumaa kunstnikega,“ rääkis Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Peikel. Ajaproovile vastu pidanud töödest saabuvad Hiiumaale Enn Kunila kureeritud näitused Konrad Mägi ja Olev Subbi teostest.

Hiiumaa muuseumi Pikas majas on alates veebruarist üleval Valev Seina ning aprillist Kaljo Põllu näitused. Tihedat näituste programmi pakub läbi aasta Kärdla Nelja Nurga Galerii ja juuli alguses avab Reigi pastoraat uksed järgmise kohavaimu (Genius Loci) huvilistele. Kunstiaasta saab Hiiumaa.ee lehel pidevalt täieneva eraldi lehekülje, kunstiaasta visuaali ja logo autor on Kertu-Liina Karjus.

Hiiumaa kunstiaastal on lisaks kujutavale kunstile soov esile tõsta arhitektuuri, skulptuuri, fotokunsti, maastikukujundust, lilleseadekunsti jm.

„Ühtlasi on meie kunstiaastal kaks poolust, mis omavahel näiliselt nagu kunagi ei kohtu, kuid mis sellegipoolest teineteiseta hakkama ei saa. Kõrgkultuur saab ainet külatänavate seinamaalijate katsetustest ning järgmised tänavakunstnikud võtavad eeskuju tipptegijate teostest. Usun, et Hiiumaa kunstiaasta 2024 aitab üle selle lõhandiku sildu ehitada,“ kommenteeris Peikel.

Hiiumaa kunstiaasta programmi on oodatud ka kõikvõimalikud omaalgatuslikud, uudsed, ootamatud või ka täiesti vanad ja äraproovitud kunstiliigid ning nende loomise sündmused.

„Kunstiaasta elluviimisesse ja selle mitmekesisusse on kõik oodatud oma panust andma. Samuti on igaüks oodatud proovima kunstiaastal midagi, mida kunagi varem selles vallas teinud ei ole – just nüüd on selleks suurepärane võimalus võtta see väljakutse vastu. Kutsun kunstiaasta sündmustel osalema nii hiidlasi kui külalisi – teeme koos ühe värvikireva ja emotsiooniderohke kunsti-aasta!“ ütles Peikel.

Hiiumaa kunstiaasta korraldaja on Hiiumaa turismiklaster koostöös Hiiumaa vallaga.

Hiiumaa turismiklaster asutati 2021. aastal sooviga suurendada ettevõtjatega koostöös Hiiumaa kui merelise sihtkoha tuntust Eestis ja väljaspool. Hetkeseisuga on turismiklastril ligi 50 liiget.

Hiiumaa turismiklastri tegevust ja kampaaniate elluviimist toetas 2021-2023 Euroopa Liidu regionaalarengufond piirkonna konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Head Uudised GoodNews