Avaleht Poliitika Hussar Läti spiikrile: peame pöörama tähelepanu ka Tartu–Riia raudteeühendusele
Hussar Läti spiikrile: peame pöörama tähelepanu ka Tartu–Riia raudteeühendusele

Hussar Läti spiikrile: peame pöörama tähelepanu ka Tartu–Riia raudteeühendusele

Riigikogu esimees Lauri Hussar kohtus täna oma esimesel välisvisiidil oleva Läti parlamendi esimehe Daiga Mieriņaga.

Foto: Riigikogu, Erik Peinar

Riigikogus toimunud kohtumisel märkisid spiikrid, et Eestil ja Lätil on väga palju ühist ning ka koostöö on läinud järjest tihedamaks. Hussar tõi esile, et hea koostöö näide julgeolekuvallas on ühine keskmaa õhutõrjevahendite hankimine. „Selles ühishankes kokkuleppimine näitab, et Eesti ja Läti vahel suudame kõiges kokku leppida,“ sõnas ta.

Foto: Riigikogu, Erik Peinar

Hussari sõnul on praegu kõige suurem kahe riigi ühine projekt Rail Balticu ehitus, kuid tähelepanuta ei tohiks jätta ka Tartu ja Riia ühendust läbi kaksiklinna Valga ja Valka. „Piiri ääres elavad inimesed käivad üle piiri tööl ning kahe riigi vahelise liikuvuse, digiriigi lahenduste ning koolivõrkude omavahel kooskõlla viimine aitaks avada piirkonnas peituvat suurt potentsiaali,“ märkis Hussar.

Foto: Riigikogu, Erik Peinar

Läti spiiker nõustus ja lisas, et liikuvus ja muuhulgas sõjalise liikuvuse tagamine on hädavajalik ka selleks, et tagada piirkonnas julgeolek. Samuti jätkub Mieriņa sõnul koostöö riigiteenuste digitaliseerimisel – näiteks veebruaris peaks hakkama Eestis ja Lätis kehtima ühine e-retsepti süsteem. Samuti rõhutas Mieriņa vajadust toetada läti, eesti ja leedu keele õpet nii piiriäärsetes piirkondades kui ka üldiselt venekeelse hariduse kadumise taustal. Ta lisas, et on igati õige õppida vene keele asemel suuri keeli, kuid ka väikeste keelte õppimist peaks soodustama.

Foto: Riigikogu, Erik Peinar

Lisaks kohtus Mieriņa Eesti visiidi käigus Eesti peaministri ja presidendiga ning külastas NATO Küberkaitse Kompetentsikeskust.