1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Kadrinas toimub saunakonverents
Kadrinas toimub saunakonverents

Kadrinas toimub saunakonverents

Sauna-aasta 2023 saunapealinn Kadrina korraldab 16. septembril rahvamajas saunakonverentsi. Kõlavad ettekanded sauna-aastast, saunast ja tervisest ning saunast kirjanduses. Esilinastub film “Vihaga, kuid vihata” saunapealinna 65aastase sauna ajaloost.

Kadrinas 22. tegevusaastat tähistav Neeruti Selts koos Viru Instituudiga on korraldamas järjekordset koduloolist konverentsi, seekord saunateemalist. “Mis on ka igati loogiline, sest saunapealinnaks kuulutatud Kadrina oli üks kohti Eestimaal, kus tähistati 1. jaanuaril avalikult saunaloitsu lausudes ülemaalise sauna-aasta 2023 algust,” räägib Neeruti seltsi esinaine ja  konverentsi peakorraldaja Tiiu Uusküla.

Uusküla lisab, et tänaseks on sauna-aasta raames toimunud sadu sündmusi üle Eestimaa, aga 16. septembril kell 12 Kadrina rahvamajas algav saunakonverents on sauna-aasta esimene konverents neis raamides. Vaba pääsuga ja kõigile huvilistele tasuta pärimuskonverents kannab pealkirja „Saun läbi aegade”.

Kadrina 65. sünnipäev, 2022. aastal. Saunas sai käia ka pildil olevas kunagises tuletõrjeautos. Foto: Kadrina Kultuurikoda

Ministri vaade aastale

Konverentsi modereerib sauna-aasta idee autor, Maalehe ajakirjanik Rein Sikk, kes on Jõhvi saunasõprade poolt kuulutatud kogunisti saunaministriks. „Toon oma ettekandes välja parajama patsahkami säravaid ja olulisi fakte Kadrina Saunaklubi tegevusest, tänu millele jõudsime Eestis enneolematu sauna-aastani, mille esimeseks saunapealinnaks sai Kadrina,” mainib Sikk, kelle sulest on peagi ilmumas raamat „Sauna vägi, 365 küsimust ja vastust”.

„Ma loodan, et mu ettekandest on kasu iga Eestimaa piirkonna elanikele, kes soovivad oma seltsitegevusega maailma parandada, suisa mõnd üle-eestilist aktsiooni käivitada,” mainib Sikk sauna-aastat puudutavat ülesastet kokku seades.

Loodan, et mu ettekandest on kasu iga Eestimaa piirkonna elanikele, kes soovivad oma seltsitegevusega maailma parandada, suisa mõnd üle-eestilist aktsiooni käivitada.

Kirjandusest terviseni

Sauna ja tervise teemadel peatub konverentsil perearst Ene Lehtla. „Mu teemaks on üldiselt sauna ja soojuse mõjust tervisele, lühidalt organsüsteemide kaupa ja millal oleks mõistlik ennast usaldada ja sellest loobuda,” tutvustab saunasõbrast doktor.

Päeva kolmas ettekanne viib raamatute radadele ja kannab pealkirja „Saun eesti kirjanduses”. „Sauna käsitlusi leidub erinevates kirjandusžanrites, kuid tema olemus, funktsioon ja roll võivad olla erinevad ja ajas muutuvad,” tutvustab ettekande autor Kadrina valla raamatukogu peaspetsialist Tiiu Kaare. Ettekannet illustreerib raamatunäitus saunateemalistest raamatutest.

Sauna lugu kinolinal

Konverentsipäeva üheks oodatuimaks sündmuseks on Marko Raumani filmi „Vihaga, kuid vihata” esilinastus. „See on umbes tunni aja pikkune dokumentaalfilm Kadrina sauna loost. Film algab Kadrina sauna 65. aastapäeva jäädvustustega ning lõpeb sauna-aasta avamisega,” mainib ajalootudengist Rauman. Ta on varem oma filmis „Suvi 1991” jäädvustanud pöördelisi aegu ja filmis “Muutuste tuultes” Kadrina Keskkooli 120aastast ajalugu.

Umbes kahe tunni pikkune Kadrina saunakonverents lõpeb kohvilauas sauna-aasta teemal muljetades.

Head Uudised GoodNews