
Kati Torim “Telehommikus”! Uuest raamatust ja elust Portugalis: mul oli vaja Eestist lahkuda, et aru saada, kui erilised me oleme
Enesejuhtimise koolitaja ja autor Kati Torim saabus Kanal 2 “Telehommikusse” otse Portugalist, et rääkida oma värskelt trükist tulnud raamatust “Minapildi restart 2.0”. Saates tuli aga juttu ka Kati pere otsusest kolida Eestist Portugali, enesearengust ja eestlaste ainulaadsusest välismaal.
Portugali jõudis Torimi perekond tänu mitmele erinevale elulisele faktorile. “Pojal avastati suur ja haruldane kasvaja kõhus. Ta oli jalgpallur – mängides nii FC Floras, kui ka Eesti Noortekoondises. Kasvaja avastamisega samal ajal sai ka FC Flora profilepingu. Otsustasime peale edukat operatsiooni, et lähme koos Portugali taastuma,” meenutab Torim.
Samas tunnistab Torim, et nagu paljud teisedki riigid, ei ole ka Portugal avasüli expate ja diginomaade vastu võtnud, seda enam, et kinnisvarahinnad on aina tõusmas. “Aastal 2017 oli 4% Portugali elanikkonnast expatid. Tänaseks on see number tõusnud 15-16%-ni ja kinnisvarahinnad on lõhki läinud, mis tähendab kohalikud peavad ära kolima.”
Lõplik otsus Portugali kolida sündis tänu Kati ja tema abikaasa tööle. Samas on nad tänaseks just tänu oma tööle leidnud austuse ka kohalike seas. “Minu valdkond on enesejuhtimine, läbipõlemise ennetamine ja AI sinna sisse põimimine. Põhjus, miks mul oli vaja Eestist ära minna oligi see, et iseendale restart teha ja aru saada, kui eriliselt meid vaadatakse,” tõdes ta.
Põhjus, miks mul oli vaja Eestist ära minna oligi see, et iseendale restart teha ja aru saada, kui eriliselt meid vaadatakse.
Välismaal olles nähakse Torimi sõnul eestlaseid kui tervenemise eksperte: “Ameerika ja Jaapani biohäkkerid vaatavad, et appi, te olete sealt, kus on aastaringne tervenemise kalender – fermenteerimine, marjad, saun, talisuplus. Ja siis hakkad ise ka mõistma, et meil on tõesti siin midagi erilist.”
Rääkides elust Portugalis, tunnistas Torim, et kuigi ka seal ei ole elu idüll, nagu esmapilgul arvata võiks ning erinevate muredega peab rinda pistma igas maailmanurgas, siis inimesed tegelevad nendega hoopis teistmoodi: “Inimesed muretsevad osade kaupa, muretsevad ära ja siis tegelevad oma asjadega edasi.”
Vaatamata Torimi seikluslikule eluviisile ei ole tema teose “Minapildi restart 2.0” näol tegemist reisikirjandusega. Samas tõi ta võrdluseks, et see võiks olla inimese sisemaailma reisiraamat. “Sest see on teekond läbi 35 harjutuse, läbi 12 selge sammu,” kirjeldab Torim raamatust leitavat programmi, mis aitab lugejal oma elu teadlikult juhtida.
Raamatu algus ulatub mõne aasta tagusesse aega, kui Kati sai sadu pöördumisi inimestelt, kes olid koduseinte vahel iseenda ja oma lähedastega eksinud. “Enne kui ma arugi sain, oli mul grupis üle 1500 inimese ja nii ma iganädalaselt kirjutama hakkasingi. Eesmärgiks oli sellesse olukorda ja loosse mitte kinni jääda, kus me tol hetkel olime, vaid teha restart ja uuesti eluga edasi minna.”