1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Keskkonnateadlikud eestlased: pandipakendite tagastuses tehti jälle rekord
Keskkonnateadlikud eestlased: pandipakendite tagastuses tehti jälle rekord

Keskkonnateadlikud eestlased: pandipakendite tagastuses tehti jälle rekord

Selle aasta kolme kvartaliga kogus Eesti Pandipakend kokku ja suunas ringlusesse 261 miljonit ühekordse kasutusega pandipakendit – rohkem kui kunagi varem. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tagastasid tarbijad 11 miljonit pandipakendit rohkem.

Pandipakendite tagastus on järjepidevalt kasvanud juba mitu aastat. Nii tagastasid tarbijad 2021. aasta kolme kvartaliga 227 miljonit pakendit ja eelmise aasta sama perioodi jooksul juba 250 miljonit pakendit. Tõus on märkimisväärne – 2019 viidi taaraautomaati samuti 250 miljonit pakendit, kuid seda kogu aasta arvestuses. Võrdluseks: 10 aastat tagasi kogus Eesti Pandipakend aastaga kokku 241 miljonit ühekordse kasutusega pakendit.

“Pandipakendite stabiilselt suurenenud tagastus näitab, et tarbijad on muutumas üha keskkonnateadlikumaks, keskkonnahoidlikud tarbimisharjumused kinnistuvad aina tugevamalt ning eestlased mõistavad üha paremini, et nende tegudel on laiem mõju. Teisalt peegeldavad tagastusnumbrid ka Eesti pandisüsteemi tõhusamaks muutumist. See ei tähenda siiski, et meie taara tagastamise süsteem oleks valmis ja seda enam paremaks teha ei saa. Saab küll ja me töötame selle nimel iga päev,” ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.

Selle aasta üheksa kuuga tagastasid tarbijad:

  • 107,8 miljonit plastpakendit ehk 3,5% rohkem kui 2022 samal perioodil;
  • 129,9 miljonit metallpakendit (kasv 5,2%);
  • 23,8 miljonit klaaspakendit (kasv 3,7%)

Pandipakendite tagastus illustreerib ka laiemalt keskkonnateadlikkuse muutumist. “Pandipakendite tagastamise pikaajaline statistika käib käsikäes üldise säästva tarbimisega, kus vähendame sõltuvust fossiilkütustest ja pöörame tähelepanu taaskasutamise suurendamisele. See on ühtviisi oluline nii Eestis kui ka ülemaailmses kontekstis, sest me kõik elame samal planeedil,” ütles Karba.

Pandipakendite tagastus käib ühte sammu müüdud pandipakendite hulgaga – Eesti Pandipakend saadab kümnest Eestis müüdud pandipakendist vähemalt üheksa tagasi ringlusesse.

Eesti Pandipakend on 2005. aastal pakendiseaduse alusel loodud taaskasutusorganisatsioon, mille ülesanne on hallata ja korraldada üle-eestilist tagatisrahaga joogipakendite kogumist, transporti, loendamist, sorteerimist ja taaskasutamist. Eesti Pandipakendiga on liidetud 384 pakendiettevõtjat, 818 kaupmeestele kuuluvat tagastuskohta ning 448 HoReCa sektori korjekohta.

Vaata pandipakendi teekonda:

Head Uudised GoodNews