1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Kino Sõprus ekraanile tuleb üheks õhtuks Bergmani „Persona“
Kino Sõprus ekraanile tuleb üheks õhtuks Bergmani „Persona“

Kino Sõprus ekraanile tuleb üheks õhtuks Bergmani „Persona“

persona-ingmar-bergman-15Ainult ühel õhtul, 21. oktoobril kl 21, linastub kinos Sõprus ühe kõigi aegade mõjukama ja kompromissituma autorifilmide režissööri Ingmar Bergmani “Persona”. Autorikino seekordsel seansil linastuv film on üks julgemaid ja omanäolisemaid ka dekaade peale valmimist, mida asjatult ei peeta 20. sajandi üheks olulisimaks filmiks. Kontseptuaalselt ja tehniliselt meisterlikult teostatud “Persona” on tugevalt kantud oma ajast ja ruumist, kus märksõnadeks on Jean-Luc Godard, Vietnami sõda, aatompommihirm, LSD, vaba armastus.

Samas väljub teos ajast ja ruumist, jäädes oma väljendusvahendites ülimalt minimalistlikuks ning keskendudes eelkõige inimpsüühika tumedamatele aladele. Mäng musta ja valgega on filmi põhielement. Film keskendub kahele naiskarakterile: noorele näitlejale (Liv Ullman), kes on lakanud rääkimast, ning teda hooldavale medõele (Bibi Andersson). Kahe naise vaheline suhtlus on pingeline ning laetud välja öeldud ja ütlemata sõnadest. Filmi edenedes muutub piir reaaluse ja kujutelma ning kahe peaosalise vahel üha hägusamaks: kes on kes, mis on päris, kumb vajab abi?

persona3Ingmar Bergmani loomeelus on “Persona” väga tähenduslik: film on tema esimene koostöö Liv Ullmaniga, kellest sai aastakümneteks režisööri muusa.

Väärtfilmi aitab Sõpruse ekraanile tuua Kultuurkapital ja DHL Eesti.

Head Uudised GoodNews