Home Eesti elu Kultuuriminister Piret Hartman: „100% Narva“ aitab linna ja selle kogukonda paremini mõista
Kultuuriminister Piret Hartman: „100% Narva“ aitab linna ja selle kogukonda paremini mõista

Kultuuriminister Piret Hartman: „100% Narva“ aitab linna ja selle kogukonda paremini mõista

Kultuuriminister Piret Hartman viibib täna, 18. novembril Narvas, kus Vaba Lava teatrikeskuses etendub maailmakuulsa teatrikompanii Rimini Protokolli lavastus „100% Narva“. Narvalaste tegelikel lugudel põhinev lavastus avab nii inimeste siseilma kui ka linna silmanähtavat ja varjatumat külge.

„Ees olevad kolm etenduspäeva pakuvad erilise vaatajakogemuse, sest lavastus „100% Narva“ avab tõelise narvalaste eluolu. See on esimene Eestis tehtav lavastus, mis toob kokku oma maailmavaadete ja arusaamadega lavale 100 kohalikku inimest, kes ei ole näitlejad. Etendus loob vaataja jaoks realistliku portree Narvast, mis aitab mõista sealset kogukonda ja seda taas meile lähemale tuua,” ütles kultuuriminister Piret Hartman.

Etendus loob vaataja jaoks realistliku portree Narvast, mis aitab mõista sealset kogukonda ja seda taas meile lähemale tuua.

Laval on oma eluloo, maailmavaate ja arusaamadega 100 tegelikku narvalast, kes esindavad statistilises läbilõikes oma kodulinna. Nii avaneb publikule silmale varjatum pool. Narvalased selgitavad läbi selle etenduse oma vaateid ning avavad nende igapäevaelu. Etenduse ajal antakse publikule võimalus esitada osalejatele ka kõige ebamugavamaid küsimusi. Esietendusele eel toimub kohtumine, kuhu on palutud valitsuse liikmed, endised kultuuriministrid, Saksamaa suursaadik, Riigikogu liikmed, ajakirjandusväljaannete juhid, kogukondade liidrid ning paljud teised, kelle töö mõjutab Narva käekäiku.

„Narva ja Ida-Virumaa tervikuna vajab ja väärib meist igaühe tähelepanu. Sellepärast on mul väga hea meel, et käsitlus Narva olustikust ja inimestest toob meid piirilinnas kokku. Tunne, et neid pole unustatud, on narvalastele väga tähtis, seda enam, kultuur ja looming aitab alati ehitada sildu,“ lisas minister.

Tunne, et neid pole unustatud, on narvalastele väga tähtis.

Rimini Protokoll on saksa-šveitsi teatritrupp, mille lõid paarikümne aasta eest performance-kunsti uuendajad Daniel Wetzel, Stefan Kaeg ja Helgard Haug. Linnade projekt „100% City“, mille osana valmib ka lavastus Narvast, on loomingulise trio mastaapseim üleilmselt esitatud ettevõtmine. Nii on sadade linlaste hääled saanud aastate jooksul kõlada näiteks Pariisis, Londonis, Hongkongis, São Paulos, Lissabonis ja Voronežis, Narva on järjekorras 41. linn. „100% Narva“ on laval kolmel õhtul sel nädalavahetusel.