Avaleht Kunst Arhitektuur Kumu tutvustab Winy Maasi vertikaalseid külasid
Kumu tutvustab Winy Maasi vertikaalseid külasid

Kumu tutvustab Winy Maasi vertikaalseid külasid

Milliseid uuenduslikke disainilahendusi pakub üha kasvava elanike arvuga linnade arendamiseks üks tuntumaid Hollandi arhitekte Winy Maas?

Seda uurib oma filmis „Homse taeva all” (Under Tomorrow’s Sky) dokumentalist Jan Louter, kes jälgis kahe aasta jooksul, kuidas eduka arhitektuuribüroo MVRDV üks asutajatest kavandab uue põlvkonna kõrghooneid, et viia ellu oma visioone tulevikulinnast.

Linateos jõuab ekraanile Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja arhitektuurifilmide kuu jätkuna ja seansi muudab eriliseks spetsiaalselt selleks puhuks Hollandist saabuv režissöör.

Kui maailma elanike arv kasvab 2050. aastaks kahe miljardi ja 2100. aastaks veel kahe miljardi võrra ning enamik inimesi elab linnades, on möödapääsmatu, et me peame ronima taeva poole ja arendama uuenduslikke kõrghooneid, milles inimesed võiksid mugavalt elada ja töötada,” kuulutab 64-aastane Winy Maas.

Winy Maasi vertikaalne küla. Foto :kaader filmist

Üks tema lahendusi anonüümsete pilvelõhkujate asemel on nn vertikaalne küla, mis koosneb üksteise otsa laotud majadest, mida ühendavad sillad ja väljakud. See võimaldab luua parke, kohvikuid ja muud sotsiaalseks eluks vajalikku isegi saja meetri kõrgusel. „Just selline peaks välja nägema tuleviku linnaelu,” usub ülienergiline mees, kelle jaoks pole olemas termineid „must auk” või „loominguline kriis”.

Energia tekitab energiat – nii on Maasi juhitaval bürool käsil korraga kümneid projekte, mis tema sõnul üksteist inspireerivad.

Aga kõik pole ainult pidupäev – Amsterdamis asuv Valley, Depot Boijmans Van Beuningen – maailma esimene publikule avatud muuseumihoidla Rotterdamis või Shenzhenisse kerkiv Vanke 3D City. Film võtab ka dramaatilisemaid pöördeid, kui efektne Taipei kaksiktornide projekt ei realiseeru ja kompromisse tuleb teha mõne teisegi puhul. Vaatajal on harukordne võimalus heita pilk kulisside taha, ka pingelistele kohtumistele tellijatega – sellele, mida me tavaliselt ei näe.

Kolmapäeval, 8. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatavad sisse filmi autor Jan Louter ja arhitekt Veronika Valk-Siska.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Sissepääs prii.

Kava vaata SIIT!