Avaleht Loomad Läti liigub karusloomafarmide keelustamise suunas
Läti liigub karusloomafarmide keelustamise suunas

Läti liigub karusloomafarmide keelustamise suunas

16. septembril saatis Läti Seim edasi mitme erineva fraktsiooni saadiku esitatud loomakaitseseaduse muudatusettepanekud, mis näevad ette karusloomakasvatuse keelu rakendamist alates 2026. aastast.

Loomakaitseseaduse muudatusettepanekute järgi keelustaks Läti karusloomafarmid 1. jaanuarist 2026. aastal. Keeld puudutaks ainult karusloomafarmide tegevust, mitte karusnahamüüki ega karusnaha hankimist jahtides. Enne seaduseks saamist peab eelnõu läbima veel kolm lugemist Seimis.

Eelnõu kaastekstis on välja toodud, et loomade kasvatamine ja tapmine karusnaha saamiseks on ebaeetiline, julm ja hääbuv äri, millele pole tänapäeval õigustust. Lisaks saastavad karusloomafarmid keskkonda ning need pole majanduslikud kasulikud.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liikme ja kommunikatsioonijuhi Annaliisa Posti sõnul on suur rõõm näha lätlasi astumas samme karusloomafarmide keelustamise suunas. “Eestil oli au olla esimene Balti riik, kes võttis vastu otsuse karusloomafarmid keelustada, kuid me ei taha jääda ainsaks Balti riigiks, kes on selle loomasõbraliku otsuse teinud, mistõttu toetame lõunanaabrite püüdlusi ja loodame peagi nendega üheskoos tähistada keelu vastuvõtmist. Sellele julmale tööstusharule pole õigustust. Ükski loom ei peaks kannatama selleks, et saada mütsitutiks või mantlikraeks,” lisas Post.

Juunis läbiviidud arvamusküsitluse järgi ei poolda 63% lätlastest loomade kasvatamist ja tapmist karusnaha saamiseks. Lisaks on üle 40 000 inimese allkirjastatud netipetitsiooni, millega nõutakse Seimilt karusloomafarmide keelustamist. Keeldu toetab ka üle 50 Läti mittetulundusühingu.

Karusloomafarmid on keelustatud mitmes Euroopa riigis. Juunis liitus nende riikidega ka Eesti, kui Riigikogu võttis 55 poolthäälega vastu eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide keelustamist 2026. aasta 1. jaanuarist.