Avaleht Kultuur Lavastus „Vapruse värinad” kutsub mõtlema jõuluaja hoolimiskampaaniatest kaugemale
Lavastus „Vapruse värinad” kutsub mõtlema jõuluaja hoolimiskampaaniatest kaugemale

Lavastus „Vapruse värinad” kutsub mõtlema jõuluaja hoolimiskampaaniatest kaugemale

1.detsembril esietendub spetsiaalselt NUKU teatrile kirjutatud „Vapruse värinad”. Lavastus kutsub mõtlema jõuluaja hoolimiskampaaniatest kaugemale, et julgus hoolida ja ennast ületada kestaks aasta läbi.

„Vapruse värinad” on lihtne ja südamlik lugu julgusest, hulljulgusest ja tõelisest vaprusest, mida lavastaja Kaili Viidas nimetab lasterealistlikult argimaagiliseks.

„Tihti luuakse jõululavastusi vaid selleks, et oleks repertuaaris oma „jõulutükk””, ütles Viidas. „Me püüame näidata, et märkamine, hoolimine ja üksteisega arvestamine ei peaks olema ainult piparkoogilõhnaline tegevus muinasjutust, vaid midagi, mis võiks kuuluda meie kõigi ellu iga päev.”

Esmakordselt on kirjutanud teatrilavastusele muusika Henry Kõrvits ja Paul Oja, kelle räpp-lugude saatel räägib lavastus kuuendas klassis õppivatest kaksikvendadest Villist ja Vollist. Poisid mõtlevad osalt tähelepanuvajadusest, osalt igavusest välja julguseproove, mis tekitavad enamasti paksu pahandust ja lõpevad sageli õnnetustega. Nõnda võiks juhtuda selleski loos, kui ootamatult ei tuleks abi sealt, kust seda keegi oodata ei oska.

„Viimasel ajal olen palju näinud lastelugusid, kus tegevus toimub fantaasiamaailmas ja tegelasteks fantastilised olendid,” ütles näidendi spetsiaalselt NUKU teatri jaoks kirjutanud Ott Kilusk. „Sestap mõtlesin kirjutada loo pärisinimestega pärismaailmast, kus astutakse vastu hirmudele ja hakkavad juhtuma asjad, mis meiega iga päev juhtuda võivad.”

Lugu sai inspiratsiooni ühest heategevussaatest ja seal näidatud inimestest, sündmused põhinevadki Eestimaa erinevais paigus aset leidnud juhtumitel. „Usun, et meie kõigi sees on olemas terake seda tõelist vaprust puhkudeks, kui seda tõesti vaja läheb,” ütles Kilusk.

Näidend üksteise aitamisest, eneseületamisest ja teineteisemõistmisest sobib NUKU teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul suurepäraselt jõuluaega. „Jõulukuus esietenduv lihtne lugu suurest vaprusest võiks anda väikese impulsi, et märgata ja aidata inimesi enda ümber kogu aasta jooksul,” ütles Rajas.

Mängivad Getter Meresmaa või Doris Tislar, Laura Nõlvak või Lee Trei, Karl Sakrits või Risto Vaidla, Mait Joorits või Mart Müürisepp, Mihkel Tikerpalu või Taavi Tõnisson ja Helle Laas või Tiina Tõnis.

Vapruse värinad” on koguperelavastus vaatajatele alates 5. eluaastast. Autor Ott Kilusk, lavastaja Kaili Viidas (Endla teater), kunstnik Illimar Vihmar, heliloojad Henry Kõrvits ja Paul Oja (lavastuse räpp-reklaam leitav siit), helikujundaja Markus Robam, videokunstnik Epp Kubu, valguskunstnik Priidu Adlas. Esietendub 1. detsembril 2019 NUKU teatri Ferdinandi saalis.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga