1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Teater
  4. Linnateater toob Eestisse maailma tipplavastuse Robert Lepage’ilt
Linnateater toob Eestisse maailma tipplavastuse Robert Lepage’ilt

Linnateater toob Eestisse maailma tipplavastuse Robert Lepage’ilt

Sel nädalal saavutas Linnateater pärast ligi kümme aastat kestnud läbirääkimisi kokkuleppe maailmakuulsa lavastaja Robert Lepage’iga ühe tema tunnustatuma lavateose „Far Side of the Moon“ (e. k „Kuu tagumine külg“) lavateose toomiseks Eestisse. „Kuu tagumine külg“ etendus Eestis toimub 1. oktoobril Nokia Kontserdimajas.

Kümnete aastate jooksul on Linnateatril olnud au ja rõõm tutvustada „Talveöö unenäo“ festivalidel põnevaid teatritegijaid Jaapanist Aafrikani, võõrustada maailmakuulsaid teatri- ja filmiinimesi ning nende töid. Äsja lahkus Tallinnast sir Tom Stoppard, talvel väisas Eestit sir David Hare ning samasse pärlikeesse kuuluvad ka Kama Ginkas, Frank Castorf, Dmitri Krõmov jpt. Selle aasta oktoobris eesti teatripubliku ette jõudev kanada lavastaja Robert Lepage’i lavastus „Kuu tagumine külg“ jätkab teatrimaailma rahvusvaheliste tippude Eestisse meelitamist.

„Lepage on nimi, kelle ukse taga seisavad suured festivalid ja teatrid üle maailma järjekorras, et saada võimalus tema järgmise töö produtseerimiseks,“ kommenteerib Linnateatri direktor Raivo Põldmaa ühe põhjusena seda, miks Linnateater Lepage’i kutsumisel nii järjekindel on olnud. „Meie küll uut tööd siin Tallinnas ei produtseeri, aga toome Eesti publikule näha ühe tema kuulsaima lavastuse, mida on mängitud juba rohkem kui 50 maailma linnas. Lepage’i hakkas Eestisse meelitama juba Jaanus Rohumaa, kui ta veel Linnateatris töötas, ning nüüd õnnestus meil Lepage’iga ka käed lüüa.“

„Ühest küljest tahame näidata Eesti haritud teatripublikule seda, mille järele maailmas publik ühest linnast teise vaatama sõidab – toome nö Londoni või Berliini väärilise teatrielamuse koju kätte. Teistpidi viime nii ka Eestit rahvusvahelise teatrimaailma kaardile – võib loota, et mida rohkem suuri teatraale või nende töid Eestis käib, seda rohkem levib ka sõna Eestist ja meie teatrist. See on nö ukse paotamine teatrimaailmas,“ räägib Põldmaa sellest, miks Linnateater sellise kaliibriga välislavastust Eestisse toob.

Robert Lepage on ühtaegu lavastaja, näitleja, näitekirjanik, (lavastus)kunstnik, filmitegija, performance- ja installatsioonikunstnik ning multidistsiplinaarse loovettevõtte Ex Machina kokkukutsuja, kelle looming on pälvinud kogu maailmas hulganisti kõrget tunnustust ja lugematult auhindu. Äsja, veebruaris pälvis Lepage maineka Glenn Gouldi auhinna, mida peetakse kultuurimaailma Nobeliks. Ta on ühtaegu filosoof ja loojutustaja, kelle lavastuste omapäraks on suurejoonelised ja üllatavalt nutikad lavakujundused. The Guardiani teatrikriitik John O’Mahony sõnutsi on Lepage „moodsa visuaalse teatri alkeemik“, Lepage’i pärjanud Glenn Gouldi fondi auhinnastatuut ütleb aga, et Lepage on „… kunstnik, kelle unistused on laiendanud võimalikkuse piire ja kelle tööd ei mahu ühtegi kategooriasse.“

„Kuu tagumine külg“ on lavateos, mis tuuritanud üle maailma; Euroopas mängiti seda viimati 2011. aastal festivalil Wiener Festwochen. Väliselt suurejooneline ja samal ajal intiimne lugu räägib Kuu vallutamisest Külma sõja ajal ning kahe lahkukasvanud venna eneseotsingutest. (Muuhulgas on tegelaste hulgas Nõukogude kosmonaut Aleksei Leonov). Näitleja Yves Jacques mängib mõlemaid vendasid ning veel terve plejaadi erinevaid rolle, luues lavastaja abiga Lepage’ile omase tervikliku, rikkaliku ja üllatusi täis universumi. Visuaalset elamust täiendab Laurie Andersoni ulmeline muusika.

„Kuu tagumine külg“ etendus Eestis toimub 1. oktoobril kell 19.00 Nokia Kontserdimajas. Etendust mängitakse inglise keeles, eesti- ja venekeelse tõlkega.

Robert Lepage’i lavastusele saab soetada pileteid hinnaga alates 35 eurost 14. juunist Piletilevis, Ticketpros ja Tallinna Linnateatris.

Robert Lepage’i tutvustav video Youtube’is:

[iframe src=”http://www.youtube.com/embed/Rs_TnUqx51w”]

Head Uudised GoodNews