1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Film
  4. Maleajalugu tunneb mitut maailmameistrit ja ühte geeniust, kes oli Paul Keres
Maleajalugu tunneb mitut maailmameistrit ja ühte geeniust, kes oli Paul Keres

Maleajalugu tunneb mitut maailmameistrit ja ühte geeniust, kes oli Paul Keres

Pimedate Ööde filmifestivalil jõuab EOK spordifilmide programmi raames esimest korda ekraanile verivärske dokumentaalfilm „Paul Keres. Kuningas.“ Filmi režissöör ja produtsent on Toomas Lepp, produtsent ja idee autor Urmo Soonvald ja stsenarist Hannes Rumm.

Foto: Karli Saul, EOK

„Maleajalugu tunneb mitut maailmameistrit ja ühte geeniust, kes oli Paul Keres. Kui 1944. aastal oleks Paul Keres koos perega jõudnud Läände, kas siis oleks 1975. aastaks olnud maailmameistreid rohkem? Püüame filmis sellele vastuseid leida,“ ütles Toomas Lepp.

Paul Kerese lapselaps Paul Keres juunior rääkis filmi esilinastusel, et film oli uudne ka tema perele. „Perekonnas ei ole nendest asjadest kunagi räägitud, vähemalt seal, kus mina olen viibinud. Seal me ei ole rääkinud vanaisast kui maletajast, igavesest teisest või kellestki, kellel oli poliitilisi intriige. Tema oli lihtsalt vanaisa,“ sõnas Keres.

Foto: Karli Saul, EOK

Eesti Olümpiakomitee presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on kodumaise spordifilmi esilinastus PÖFFi-sugusel maailmatasemel filmifestivalil suurepärane viis tähistada EOK 100. juubeliaastat. „Paul Keres oli oma aja kangelane, kelle elu erilisi keerdkäike ei tohi unustada. On sümboolne, et saame väärikalt just EOK 100. sünnipäeva puhul ühte oma kangelast meenutada,“ ütles Sõõrumaa.

Paul Keres oli oma aja kangelane, kelle elu erilisi keerdkäike ei tohi unustada.

Foto: Karli Saul, EOK

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmi filme saab vaadata 19. novembrini. Programmi spordifilmid:

  • „Elu ei ole võistlus, kuid mina võidan“ (Saksamaa, rež Julia Fuhr Mann) on päevakajaline spordifilm, tuues esile probleemid, mis on seotud soo määratlemisega tippspordis. Filmitegijad rõhutavad, et filmi peategelased ei ole kannatajad, vaid võitlejad, kes seisavad oma õiguste eest ja selle eest, mis teeb spordist spordi.
  • „Tule tuulde“ (USA, rež Ted Youngs) on karm sissevaade rattaspordi hingeellu, sportlaste väljakutsetele ja ületatavatele takistustele.
  • „Varajane kurv“ (Poola, rež Paweł Hejbudzki ) on lugu ühest perekonnast, mille liikmed peavad oma lapse karjääri nimel tegema olulisi valikuid.
  • „Viimane rattur“ (UK, rež Alex Holmes) jutustab meile loo suurest spordimehest, kolmekordsest Tour de France võitjast Greg LeMond’ist , aga eelkõige suurest isiksusest, kes räägib oma võitlustest nii eraelus kui ka rattarajal ausalt ja avatult.
  • „Villeneuve Peroni“ (UK, rež Torquil Jones) lahkab kahe võidusõitja, Gilles Villeneuve’i ja Didier Pironi vahele tekkinud kiilu, millele pani aluse omavaheline intsident, mida kumbki mees elu lõpuni ei unusta.
Head Uudised GoodNews