Home Keskkond VESTLUSÕHTU I Biotoopia uurib tehnika, kunsti ja looduse suhteid ehk kas taimed tahavad meiega rääkida?
VESTLUSÕHTU I Biotoopia uurib tehnika, kunsti ja looduse suhteid ehk kas taimed tahavad meiega rääkida?

VESTLUSÕHTU I Biotoopia uurib tehnika, kunsti ja looduse suhteid ehk kas taimed tahavad meiega rääkida?

25. mai õhtul võetakse Von Krahli teatris järjekorras kolmandal Biotoopia vestlusõhtul luubi alla posthumanistlik looduse, tehnika, kunsti ja inimese suhestumine. Arutelul juhivad kuulajaid läbi metsiku tehnikadžungli uurijad, õppejõud ja tudengid Eesti Kunstiakadeemiast.

Eripalgeliste Biotoopia vestlusõhtute raames on esile kerkinud arutelud, kus analüüsitakse, miks inimene annab loodusele tähenduse just enda äranägemise järgi. Inimese ja looduse suhet on asunud vahendama ka tehnika ning seega on paslik vestlusõhtute sarja jätkata tehnoloogiamaailmas ekseldes. “Eelkõige tunnetame tehnoloogiat kui abilist, seda eelkõige lähtuvalt tehnika võimest aidata kiiremini otsustada ehk ajakriisile kiireloomulist lahendust pakkuda. Kas see on ka jätkusuutlik ning kuhu inimese, tehnoloogia, kunsti ja looduse koostöö areneda võiks, ongi seekordse vestlusõhtu põhiteemaks,” sõnas Biotoopia tegevjuht Kelli Turmann.

Üks õhtu moderaatoritest on posthumanistliku esteetika valdkonna uurija Lilian Hiob, kes õpib EKAs Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri osakonna kuraatoriõppes, lisaks kirjutab ka magistritööd teemal “Posthumanismi esteetiline laine kaasaegse kunsti trendis”. Hiob uurib, kuidas noorema põlvkonna kunstnike seas on muutunud suhtumine tehnoloogiasse ja keskkonda; mis on uue kunstilaine eripärad ning kuidas on kunstnike looming seotud teadlikkuse tõusuga inimtegevuse hävitavast mõjust keskkonnale. “Toetun uurimustöös paljuski posthumanistlike mõtlejate Donna Haraway ja Katherine Hayles’i ideedele, kes juba 30 aastat tagasi sedastasid, et me ei saa rääkida inimesest versus tehnoloogiast, kuna need kaks valdkonda on vastandumiseks liigagi läbipõimunud,” sõnas Hiob.

Teise moderaatorina suunab tegevuste kulgu EKA õppejõud ja kunstnik Urmas Lüüs. Moderaatoritega astuvad vestlusesse metallikunsti tudeng Valdek Laur (EKA) ja koreograafia eriala lõpetanud etenduskunstnik Jette-Loona Hermanis (Amsterdami Kunstikool SNDO), kellega mõtiskletakse selle üle, kas algoritmid ja masinõpe kunstis on vaid silmamoondus ja laadatrikk vähenõudlikele, loomemajanduse lõppu kuulutav vaenukägu või hoopis inimkonna järgmise evolutsioonihüppe võimaldaja.

  • Kell 18:00 algaval vestlusõhtul osalemine on tasuta, sündmuse paremaks korraldamiseks palume aga enda tulek registreerida sündmuse Facebooki lehel. Vestlusõhtu otseülekannet saab jälgida ka ERR Kultuuriportaalis ning Biotoopia Facebook lehelt.