1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Nii tähistavad kohalikud vähemusrahvuste kogukonnad õigeusu jõule
Nii tähistavad kohalikud vähemusrahvuste kogukonnad õigeusu jõule

Nii tähistavad kohalikud vähemusrahvuste kogukonnad õigeusu jõule

Sel laupäeval on kõik suured ja väikesed oodatud Eesti Vabaõhumuuseumis toimuvale rõõmuküllasele talsipühade ja talviste svjatkade tähistamisele.

  • 6. jaanuaril kell 11-15 saavad külastajad vabaõhumuuseumi setu talus ja peipsivene majas ning nende hoonete vahelisel külavainul toimuval üritusel tutvuda eri rahvaste jõulutavadega. Sel ja järgneval päeval tähistavad kohalikud vähemusrahvuste kogukonnad õigeusu jõule. Pühadeperiood kestab kuni 19. jaanuarini.
Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Ürituse korraldaja Eesti Vabaõhumuuseumi lõimumis- ja sotsiaalsete programmide projektijuhi Einike Sooväli sõnul on jõulud tore ning rõõmus püha, mida saab tähistada mitme erineva kalendri järgi. „Talviseid svjatkasid ja talsipäeva tähistame vana kirikukalendri järgi. Eestis tähistab õigeusu jõulupühasid vähemalt sada tuhat meie kaasmaalast,” arvas ta. “6. jaanuaril saab tutvuda erinevate kohalike rahvusvähemuste kommetega ja selles ise ka kaasa lüüa. Kohapeale on aga oodatud kõigi Eestimaa rahvaste esindajad ja ka väliskülastajad,“ lausus Sooväli.

Talviseid svjatkasid ja talsipäeva tähistame vana kirikukalendri järgi. Eestis tähistab õigeusu jõulupühasid vähemalt sada tuhat meie kaasmaalast.

Foto: Eesti Vabaõhumuuseum

Külavainul saab osaleda rahvalikes jõulumängudes või võtta omavahel mõõtu vanaaegsetel puusuuskadel. Kui sellest ära väsida, siis saab pärast suusatamist end turgutada sooja suhkruse samovariteega. Seto Vanatalo uues ja vanas tares toimub setode talsipühade kommete tutvustamine – kõrneküpsiste valmistamine kui ka rahvatraditsiooni järgi tuleviku ennustamine. Talsipühade aegu saavat kõige paremini teada, missuguseks ülejäänud aasta kujuneb. Seto laudas ootab terve ürituse vältel külastajaid jõulukohvik.

Peipsivene Petšonkini majas saab maitsta vene vanausuliste kartulivorsti ja nende kõrval kuulata muinasjutte. Kell 12:30 võetakse külas vastu pererahvale õnnetoojaid kristoslaavitajaid.

  • Päevakavaga saad tutvuda Evm.ee.
Head Uudised GoodNews