1. Avaleht
  2. Ukraina rahva toetuseks
  3. Noored valmistavad Ukraina eriüksuslastele 8000 pihustatavas pudelis kamuflaažvärvi
Noored valmistavad Ukraina eriüksuslastele 8000 pihustatavas pudelis kamuflaažvärvi

Noored valmistavad Ukraina eriüksuslastele 8000 pihustatavas pudelis kamuflaažvärvi

11.-14. juulil valiti Istanbulis Euroopa Ettevõtlusfestivali Gen-E raames selle aasta parim Euroopa Õpilasfirma. Eestit esindas võistlustules õpilasfirma MilSpray, mida veavad Võru Gümnaasiumi noormehed. MilSprayl õnnestus hiljuti sõlmida poolesaja tuhande euro suurune leping MTÜ Slava Ukrainiga, mis tähistab Eesti õpilasfirmade ajalugu.

Foto: Erakogu

Eestlastega koos võttis Euroopa õpilasfirmade võistlusest osa 40 õpilasfirmat ja 20 start-up’i 39-st Euroopa riigist. Võitjaks osutus Kreekast pärit õpilasfirma Isometricks, mis toodab matemaatikal põhinevaid lauamänge. Teise koha saavutasid rootslased, kes on välja mõelnud rakenduse, mis aitab vanglast vabanenutel, kriminaalse minevikuga inimestel või sisserändajatel töökohta leida. Kolmanda koha noppisid slovakid, kes on toonud turule küttebriketi, mille tooraineks on hobuse sõnnik.

Foto: Erakogu

MilSpray üks asutajatest Robin Laiv märgib, et seda, mitmendaks 40 firma konkurentsis jäädi, ei avalikustatud. “Meie kui kaitsetööstusettevõtte pihta tuli kriitikanooli just korraldajate ja žürii poolt. Kuna tegu on haridusliku programmiga, siis nad väga ei tolereerinud seda, et meil on kaitsejõududele mõelnud toode. Meie jäime aga endale kindlaks,“ rääkis Laiv.

MilSpray

Eestit esindanud Võru Gümnaasiumi noormeestest koosnev õpilasfirma MilSpray jäi silma paljudele konkurentidele, kel jagus firma kohta ohtralt kiidusõnu. “Olenemata sellest, et meie ja meie toode žüriile ei sümpatiseerinud, siis kiidusõnu saime konkurentidelt teistest riikidest, kes arvasid, et me oleme võidufirma,” ütles Laiv. Konkurentidega võrreldes oli MilSprayl oluliselt suurem käive ja kasum ning märkimisväärne annetus Ukraina kaitsejõududele.

Reio Metsla, Robin Laiv ja Tair Linnas. Foto: Erakogu

Junior Achievement Eesti tegevjuhi Kersti Loori sõnul esindas MilSpray Eestit Euroopas väärikalt. „Kindlasti jäi meie tiim kõigile osalejatele silma ja meelde ning meid võeti tugeva konkurendina. Eriti soovin esile tõsta noormeeste sihikindlust ja usku oma tootesse ning vankumatust oma põhimõtete eest seismisel,“ ütles Loor.

Foto: Erakogu

Eesti parima õpilasfirma algne idee sündis militaarlaagris, kus MilSpray tegevjuht Tair Linnas avastas, et tuubivärvidega kulub näo maskeerimiseks liiga palju aega ning noormehed otsustasid tuubivärvi asemel tuua turule pihustatava kamuflaažvärvi. Selleks hangiti mitmeid erilubasid, konsulteeriti keemikutega ning jõuti naha- ja kasutajasõbraliku tulemuseni, millele on oma heakskiidu andnud ka kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.

Tagasi kodumaale jõudnuna jätkab Slava Ukraini MTÜ tellimuse täitmist. Nimelt sõlmis MilSpray õpilasfirmade ajaloo suurima tehingu ning nüüd on vaja valmistada Ukraina eriüksuslastele 8000 pihustatavas pudelis kamuflaažvärvi. Tehingu maksumuseks on 50 000 eurot. Kuna noorte poolt sõlmitud tehingute suurus ületab nüüdseks õpilasfirma piire, registreeris MilSpray end päris ettevõttena.

  • Õpilasfirma MilSpray meeskonda kuuluvad Robin Laiv, Tair Linnas ja Reio Metsla.
Head Uudised GoodNews