1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. Osale teadustöös: märka prügi rannas ja anna sellest teada
Osale teadustöös: märka prügi rannas ja anna sellest teada

Osale teadustöös: märka prügi rannas ja anna sellest teada

Eesti, Läti ja Soome teadlased kutsuvad kõiki märkama mererannas olevat prügi ja sellest teada andma seireprojekti lehel, et vähendada ja ennetada maailmas vohavat mikroplasti reostust. Saadud andmete põhjal töötavad teadlased välja tõhusa ja ühtse metoodikaga mikroprügi seire Läänemere randadele.

Projektis osaleva TalTechi meresüsteemide instituudi teaduri Natalja Buhhalko sõnul aitab mikroprügi seireprojekt „CLEAN Beach“ kõigil panustada teadustöösse ja plastreostuse ennetamisse. „Soome Keskkonnainstituudi käivitatud veebiteenus Rosgis on hästi vastu võetud. Juba üle 600 kodaniku on teatanud oma prügivaatlusest. Tänu sellele on teadlased saanud täpset teavet prügi leiukohta Soome eri paigust. Meie inimeste märkamiste abil tahame kaardile saada Eesti randades ja ka looduses leitud prügi.“

Foto: Freepik

Projekti tulemusel töötatakse välja seireprotokoll, mis arvestab piirkonna eripäradega nagu lumikate, tuul ja liivakoostis. „Lisaks keskendutakse avalikkuse kaasamisele – kodanikud saavad rannas liikudes rakenduse Rosgis abil raporteerida prügi leiukohad. Nii aidatakse teadlastel planeerida proovivõtukohti ja -aegu tõhusamalt,“ tõi välja Buhhalko.

TalTechi mereökoloogi Buhhalko sõnul aitab selline üleskutse pöörata tähelepanu mikroplasti reostusele, mis on tekkinud suuremate plasttoodete lagunemisel. „Näiteks kilekotid, joogipudelid, toidupakendid või rehvid, mis kõik lõpuks lagunevad päikese, mehaanilise kulumise ja keemiliste protsesside toimel mikroskoopilisteks plastiosakesteks.“

Rahvusvahelise projekti eesmärk on suurendada seiratavate randade arvu vähemalt 20%, vähendada seirekulusid ja saavutada vähemalt 10% langus sigaretikonide reostuses.

  • Selle aasta maikuus käivitunud rahvusvaheline koostööprojekti CLEAN Beach eesmärk on arendada välja tõhus ja ühtne metoodika mikroprügi seireks Läänemere liivarandadel. Projekt kestab 18 kuud ning ühendab partnereid Eestist, Lätist ja Soomest.
  • Eesti partner on Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituut.
  • Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond läbi Interreg Central Baltic 2021-2027 toetusprogrammi.
  • CLEAN Beach aitab ellu viia Euroopa Merestrateegia Raamdirektiivi ja HELCOMi eesmärke ning toetab puhtamate randade ja teadlikuma kogukonna kujunemist.
  • Leitud prügist saab raporteerida siin.