Pääste, mupo ja kiirabi testisid elupäästjate ligipääsu abivajajateni
Päästeameti Põhja päästekeskus, munitsipaalpolitsei amet ja Tallinna kiirabi tegid kokkuvõtte aktsioonist, mille eesmärk oli välja selgitada tüüpilised parkimisprobleemid, mis takistavad kortermajadesse appi tõttavate elupäästjate operatiivsõidukite ligipääsu abivajajani. Kuuel päeval sõitsid mupo, kiirabi- ja päästeautod hilisõhtutel erinevate linnaosade kortermajade piirkonnas ja kaardistasid probleemseid läbipääsukohti.
„Oli paiku, kus läbi pääsesid mupo ja kiirabiauto, kuid suuremate gabariitidega päästeauto jäi parkivate sõidukite tõttu toppama. Oli nii valesti pargitud sõidukeid, millele mupo koheselt hoiatustrahvi vormistas, aga oli ka kohti, kus parkimise suhtes otseselt ei eksitud, kuid läbipääs oli mõlemal teepoolel parkivate sõidukite tõttu liiga kitsas ning seetõttu takistatud. Nendel puhkudel panime klaasipuhastaja vahele flaieri: „Teie pargitud sõiduk takistab päästemeeskonna läbipääsu,” ütles mupo patrulli- ja valveosakonna juhataja Valdo Põder, kes oli ühtlasi üks aktsiooni juhtidest.
Põderi sõnul tehti ajavahemikul 12.- 18. juunil toimunud pilootprojekti käigus 23 ettepanekut parkimiskorralduse üle vaatamiseks, mõnes tsoonis parkimise osaliseks keelustamiseks, teekattemärgistuste ja liikluskorraldusvahendite lisamiseks või asukoha muutmiseks ning parkimiskohtade tähistamiseks. Ettepanekud on edastatud Tallinna Transpordiametile ja linnaosavalitsustele teadmiseks ning järelduste tegemiseks.
Päästeameti esindajate sõnul oli neil mitmeid tuttavaid kohti, kus kohalike elanikega oli varasemalt juba parkimise- ja läbipääsu tagamise teemadel vesteldud, kuid aktsioon näitas, et tulemused on visad tulema. „Meie eesmärk on teadvustada inimestele seda, et nende valesti pargitud sõidukite tõttu võib abi kannatanuni liiga hilja jõuda. Selle aktsiooni valguses peab kahjuks nentima, et nii mõnigi maja oleks võinud maha põleda või tagasipöördumatult suuri kahjustusi saada, sest ümbersõiduga oleks kaduma läinud liiga palju olulisi päästvaid minuteid”.
Juunis toimunud ühisaktsiooni näol oli tegemist pigem sissejuhatava pilootaktsiooniga, koostööprojekt jätkub sügisel, kui suurem puhkuste periood on lõppenud ning inimesed ja autod linnas tagasi. Selleks ajaks on ehk ka esimese aktsiooni ettepanekud läbi vaadatud ning parandusettepanekud ellu viidud.