Päästemet kutsub kampaaniaga hoolsusele
Päästeamet korraldab tänavu sügisel tuleohutuskampaania, millega soovib kutsuda inimesi hoolsusele ja jälgima, et suitsuandurid oleksid olemas ning töökorras.
“Oktoobri lõpust novembri keskpaigani kestva kampaaniaga soovime juhtida tähelepanu sellele, et tulekahju saab väga sageli alguse hooletusest,” ütles päästeameti ennetustöö osakonna peaspetsialist Kädli Rooste. “Soovime, et inimesed jälgiksid, et nii endal kui ka eakatel lähedastel oleks suitsuandur olemas ja töökorras.”
Kampaanial on eraldi lahendused eestikeelsele ja venekeelsele elanikkonnale.
Rooste sõnul tuleks sügisel konrollida, et küttekolded oleksid korras ja korstnad pühitud. “Enne kütteperioodi algust ei pea mitte ainult korstnat pühkima, vaid kogu küttesüsteem tuleb kriitilise pilguga üle vaadata – ega kuskilt suitsu sisse ei aja, et lõõrides, pliitides, soemüürides, ahjudes ega korstnates ei oleks pragusid. Samuti tuleb kontrollida ega korsten pole pigitunud, kas tahmaluugid on kindlalt kinni,” selgitas Rooste.
Aastaringse puiduga kütmise korral tuleb kütteseadmeid ja lõõre puhastada kaks korda, hooajaliselt kasutatavaid üks kord enne kütteperioodi algust ja gaasikütteseadmeid üks kord aastas. Eramus tohib korstnat ise puhastada, kuid üks kord viie aasta jooksul tuleb kutsuda seda tegema kutsetunnistusega korstnapühkija. Ridaelamus ja korteris peab seda tööd tegema kutseline korstnapühkija ja seda vähemalt üks kord aastas.
Päästeameti spetsialisti sõnul saab tuleohutuskampaaniate mõju hinnata uuringutega, milles küsitletakse elanikkonda enne ja pärast kampaaniat ning seeläbi näha toimunud muutusi. Mullusest uuringust selgus, et üle poole vastajatest on hooldanud viimase kuu jooksul suitsuandurit, enamasti on see seisnenud patarei vahetamises. Tolmust on seadet puhastanud 29 protsenti kampaaniajärgsetest vastanutest ning andurit on viimase kuu jooksul kontrollinud pool elanikkonnast.
“Oleme uuringuid läbi viinud 2009. aastast ning tänaseks on suitsuanduritega varustatud eluruumide arv tõusnud 93 protsendini,” lausus Rooste. “Lisaks võib positiivse muutusena esile tuua ka seda, et kui 2011. aastal oli 19 protsenti suitsuandurit omavatest leibkondadest oma koju paigaldanud kolm või enam suitsuandurit, siis mullu kasvas vastav näitaja 23 protsendini.”