Avaleht Eesti elu FOTOD I Peaminister Kaja Kallas: Vabadussõda oli kogu rahva võit, Eesti meeste, aga ka Eesti naiste võit!
FOTOD I Peaminister Kaja Kallas: Vabadussõda oli kogu rahva võit, Eesti meeste, aga ka Eesti naiste võit!

FOTOD I Peaminister Kaja Kallas: Vabadussõda oli kogu rahva võit, Eesti meeste, aga ka Eesti naiste võit!

Peaminister Kaja Kallas ütles Vabadussõja võidusamba juures toimunud pärgade asetamise tseremoonial, et täna mälestatakse neid, kelle vaeva ja ohverdustega Eesti riik võidukas Vabadussõjas loodi.

„See oli kogu rahva võit, Eesti meeste, aga ka Eesti naiste võit. Kui otseses sõjategevuses osales kümneid naisi, siis tuhandeid ja tuhandeid panustas sõjaväe meditsiiniteenistuses või tagalas sõdureid varustades ning abivajajate eest hoolitsedes,“ lausus Kallas kõnes.

„Ka viimane aasta on olnud meil võitlus, võitlus viirusega, milles kandev roll on arstidel, õdedel ja tervishoiuametnikel, kellest valdav enamus on samuti naised. Oleme neile selle eest südamest tänulikud,“ ütles ta.

Peaminister kinnitas, et globaalsest viirusekriisist pole saanud julgeolekukriis. Ta tõi esile, et kriisis toeks olnud Kaitsevägi on jätkanud sõjalise valmisoleku tagamist ja koostööd liitlastega rahvusvahelistel operatsioonidel ning pandeemia ei ole mõjutanud NATO liitlaste kohalolekut või tegevust Eestis. „Eesti julgeoleku nurgakivi on NATO-liikmesus ja transatlantiline side, meie julgeolek on lahutamatu osa Euroopa julgeolekust. See kõik nõuab pühendumust ka meilt, sest kriisiajal muutuvad sõprus- ja liitlassidemed, meie kaitsetahe, meie maine ning rahvusvaheline tõsiseltvõetavus eriti tähtsaks,“ rõhutas peaminister Kallas.

Kriisist väljumisest rääkides ütles Kallas, et suur töö pandeemia mõju leevendamiseks majanduslikule toimetulekule, vaimsele tervisele või hariduslikule mahajäämusele seisab alles ees. „Sellest hoolimata annab vaktsineerimisega alustamine põhjust olla lootusrikkam ja enesekindlam kui mistahes varasemal hetkel viimase aasta jooksul. Tähistagem sellele lootusele mõeldes tänast pidupäeva väärikalt,“ sõnas ta.

Peaminister Kaja Kallase kõne pärgade asetamisel Vabadussõja võidusamba juurde, 24.02.21

Austatud Eesti Vabariigi president ja Riigikogu esimees!

Head Eesti inimesed!                    

Palju õnne armsa Eesti sünnipäeva puhul!

Pärgade asetamisega mälestame neid, kelle vaeva ja ohverdustega Eesti riik võidukas Vabadussõjas loodi. See oli kogu rahva võit, Eesti meeste, aga ka Eesti naiste võit. Kui otseses sõjategevuses osales kümneid naisi, siis tuhandeid ja tuhandeid panustas sõjaväe meditsiiniteenistuses või tagalas sõdureid varustades ning abivajajate eest hoolitsedes.

Ka viimane aasta on olnud meil võitlus, võitlus viirusega, milles kandev roll on arstidel, õdedel ja tervishoiuametnikel, kellest valdav enamus on samuti naised. Oleme neile selle eest südamest tänulikud! Siit jätkates, siis igapäevaste ülesannete kõrval on pingutama pidanud ka hoolekande pakkujad või politsei-, pääste- ja Häirekeskuse teenistujad. Neile on abiks olnud arvukad vabatahtlikud, sealhulgas nii abipolitseinike, kaitseliitlaste kui naiskodukaitsjate seast. Samuti on kriisis toeks olnud Kaitsevägi, kes selle kõrval jätkas eeskujulikult sõjalise valmisoleku tagamist ja koostööd liitlastega rahvusvahelistel operatsioonidel. Pandeemia ei mõjutanud NATO liitlaste kohalolekut või tegevust Eestis. Meil on laialdane valmisolek kriisis mobiliseeruda ja see näitab nii mõndagi positiivset meie kokkuhoidmise ning meie kaitsetahte kohta.

Globaalsest viirusekriisist ei ole saanud julgeolekukriis, kuid peame alati säilitama valvsuse. Eesti julgeoleku nurgakivi on NATO-liikmesus ja transatlantiline side, meie julgeolek on lahutamatu osa Euroopa julgeolekust. Tervise- ja majanduskriisist väljumine on otseselt seotud koostööga Euroopa Liidus. See kõik nõuab pühendumust ka meilt, sest kriisiajal muutuvad sõprus- ja liitlassidemed, meie kaitsetahe, meie maine ning rahvusvaheline tõsiseltvõetavus eriti tähtsaks. Kõigi närvid on kriisiajal pingul, peame jääma rahulikuks ja vaatama, et omavahel tülli ei lähe.

Meil seisab veel ees suur töö pandeemia mõju leevendamiseks majanduslikule toimetulekule, vaimsele tervisele või hariduslikule mahajäämusele. Aga sellest hoolimata annab vaktsineerimisega alustamine põhjust olla lootusrikkam ja enesekindlam kui mistahes varasemal hetkel viimase aasta jooksul. Tähistagem sellele lootusele mõeldes tänast pidupäeva väärikalt!

Soovin kõigile head Eesti Vabariigi aastapäeva!

FOTOD VABADUSSÕJA VÕIDUSAMBA JUURES TOIMUNUD PÄRGADE ASETAMISE TSEREMOONIALT!