Avaleht Eesti elu Putukaväila installatsioonid jõudsid mainekal Euroopa võistlusel finaali
Putukaväila installatsioonid jõudsid mainekal Euroopa võistlusel finaali

Putukaväila installatsioonid jõudsid mainekal Euroopa võistlusel finaali

Euroopa rohelise pealinna Tallinna installatsioonikonkurss „”Kohasumin”“ jõudis mainekal üleeuroopalisel Uue Euroopa Bauhausi võistlusel 1450 taotluse seast finalistide hulka. Võistlusel valitakse välja ka rahva lemmik, “Kohasumina” poolt saab 24. maini hääletada SIIN.

“Kohasumina” konkursi eesmärk oli eelmisel suvel linnaruumi rikastamine loodustundliku kunstiga, millega rajati  Putukaväilale kolm uut installatsiooni: “Põhukabel”, “Roo” ja “Liikidevaheline ristmik”.

“Uuenduslikud inimestele ja putukatele mõeldud installatsioonid toovad Putukaväila teekonnale vaheldusrikkust, pakuvad erinevaid tegevusi ning kannavad edasi Putukaväila ideed elurikkusest, keskkonnahoiust ja kogukonna kaasamisest,” lausus “Kohasumina” eestvedaja, Tallinna ruumiloome osakonna linnakunsti kuraator Kati Ots ning kutsus üles inimesi tiheda konkurentsiga võistlusel “Kohasuminale” oma häält andma.

Uue Euroopa Bauhausi võistlusel tunnustatakse inspireerivaid (linna)ruumiprojekte, mis näitavad, kuidas väiksed algatused aitavad jõuda suurte muutusteni. Auhinna eesmärk on tuua esile nii ruumilisi, keskkondlike, kultuurilisi, majanduslikke kui ka kogukondlikke algatusi, mis aitavad kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe saavutamisele.

“Kohasumin” on nomineeritud kategoorias Champions –reconnecting with nature. Žürii valib iga kategooria parima, lisaks valitakse kolm rahvalemmikut, kõigile on auhinnaks 30 000 eurot.

“Kohasumina” installatsioonid rajati Putukaväilale 2022. aasta suvel ja jäävad sinna vähemalt selle aasta lõpuni. “Põhukabel” Mustjõel on kaasaegne kogukonna paviljon, mis esindab kohalikke väärtusi, looduslähedasi ehitusviise ja materjale, kogukondlikke tegevusi, isetegemist ja looduses aja veetmist. Töö autorid on Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar, Lill Volmer, Mia Martina Peil ja Marie Anette Veesaar.

Mustjõel, Veskimetsas ja Väike-Õismäel asuv “Roo” koosneb kolmest järjestikusest installatsioonist, mille ühiseks keeleks on nende loomiseks kasutatav materjal – pilliroog. “Roo” pakub erinevat ruumikogemust inimkülastajale ning elupaika putukatele. Töö autorid on Triin Vallner ja Ko Ai.

“Liikidevaheline ristmik” sobitub väga hästi Putukaväila kontseptsiooniga, olles eelkõige putukatele suunatud, kuid luues lisaks ka visuaalse maamärgi, mis juhib tähelepanu rohealade katkestatusele linnaruumis. Töö autorid on Nabeel Imtiaz, Paulina Schroeder, Augustas Lapinskas ja Christian Hörner.

14-kilomeeetri pikkune ja kuut linnaosa ühendav rohekoridor Putukaväil on üks Tallinn: Euroopa roheline pealinn 2023 lipuprojektidest.