1. Avaleht
  2. Poliitika
  3. Riigikogu Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat
Riigikogu Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusrühm külastab ametlikul visiidil dalai-laamat

Riigikogu Tiibeti toetusühma delegatsioon kohtub Indias Dharhamsalas dalai-laama Tenzin Gyatso, Tiibeti eksiilvalitsuse ning tiibetlaste pagulaskogukonnaga.

„Tiibeti toetusrühm Riigikogus on praegu aegade suurim ning sinna kuulub koguni 16 parlamendiliiget,” tõi esile toetusrühma esimees Juku-Kalle Raid. „See on ka kõigiti arusaadav, kuna okupeeritud Tiibetis on olukord omakeelsuse, hariduse, poliitika, inimõiguste ning -vabadustega äraütlemata keeruline ja muutub iga päevaga järjest mornimaks. Hiina ja Venemaa koostöö teiste rahvaste allasurumisel on tuult tiibadesse kogunud, siia lisandub ka Iraani tegevus ning otseloomulikult pannakse seda kõike tähele,” selgitas Raid.

Okupeeritud Tiibetis on olukord omakeelsuse, hariduse, poliitika, inimõiguste ning -vabadustega äraütlemata keeruline ja muutub iga päevaga järjest mornimaks.

„Programm on tihe ning üsna tõenäoliselt saame lähemalt aimu, mida Hiina on okupeeritud Tiibetis ette võtnud,” märkis Raid ning lisas, et plaanis on kohtuda eksiilvalitsuse presidendi ja ministritega ning külastada tiibetlaste parlamenti.

Plaanis on kohtuda eksiilvalitsuse presidendi ja ministritega ning külastada tiibetlaste parlamenti.

Lisaks toetusrühma esimehele osalevad visiidil rühma liikmed Tarmo Tamm ja Henn Põlluaas, samuti Eesti Inimõiguste Instituudi ning Tiibeti Instituudi esindus ja Eesti ajakirjanikud.

  • XIV dalai-laama Tenzin Gyatso on Eestis viibinud kolm korda, 1991, 2001 ja 2011. aastal.
  • Tunnustuseks tema rahumeelsele võitlusele Tiibeti vabaduse eest anti talle 1989. aastal Nobeli rahupreemia.
  • Ta on avaldanud Tiibeti budismi kohta kümneid raamatuid, mitmed neist on tõlgitud ka eesti keelde.
  • Dalai-laama on tiitel, mille mongoli valitseja Altan-khaan andis 1578. aastal Tiibeti budismi geluki koolkonna pealaamale Sönam Gyatsole.
  • Pärast seda, kui Hiina Rahvavabariik 1950. aastatel Tiibeti okupeeris, läks XIV dalai-laama Tenzin Gyatso 1959. aastal eksiili Indiasse, kus rajas Dharamsalas Tiibeti eksiilvalitsuse.
Head Uudised GoodNews