Riigikogu sügisistungjärgu pidulikul avamisel pidasid kõne Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja Vabariigi President Kersti Kaljulaid.
Põlluaas kõneles Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse vastuvõtmisest sada aastat tagasi ja demokraatliku riigi väljakutsetest, välis- ja julgeolekupoliitikast ning Riigikogu tegevusest seoses koroonakriisiga.
Põlluaas märkis, et COVID-19 olukord ei lõppe niipea ja selle kulg on ennustamatu. „Seega peame tegema kõik, et minimeerida inimeste elu ja tervist ohustavaid riske ning tagada ühiskonna ja majanduse toimimine ja taastumine. Oleme selleks vastu võtnud rea olulisi ja ennast õigustanud meetmeid, kuid me ei saa nüüd puhkama jääda,“ ütles Põlluaas. „Nagu COVID-19 puhul nägime, on kiireloomuliste küsimuste kohene ajakavva võtmine ja nende lahendamine tihtipeale eluliselt oluline. Muidugi ei tohi aga asju üle dramatiseerida. Vaja on tasakaalustatud lähenemisviisi,“ toonitas Riigikogu esimees.
Põlluaasa sõnul oleme digiteenuste pakkumisel maailmas esirinnas, kuid meil on vaja põhimõttelist ja kõikehaaravat arutelu tehnoloogia ja poliitika ning tehnoloogia ja parlamendi vahelistest suhetest.
„Kevadel muutsime Riigikogu kodu- ja töökorra seadust, et kriisiolukorras, kui parlament ei saa füüsiliselt koguneda, oleks täiskogu istungeid võimalik korraldada elektrooniliselt. Terve suve oleme tegelenud vastava platvormi väljatöötamisega ning see on juba katsetamisjärgus. Selline e-istungite võimalus on maailmas vaid üksikutel parlamentidel ja ma julgen kinnitada, et meie oma on neist kõigist peajagu üle. Lähiajal avaneb meil kõigil võimalus seda järele proovida,“ ütles Põlluaas.
Kõneldes Riigikogu saadikute ees seisvatest ülesannetest, märkis Põlluaas: „Kuigi meie lähenemisviisid probleemidele võivad erineda, jagame me kindlasti ühist arvamust, et riik peab igal juhul püüdma Eesti inimeste elu paremaks muuta. Hea tahte ja piisava koostöövalmiduse korral saame seda teha.“
Kaljulaid käsitles Eesti arengu pikaajalisi küsimusi, majanduse arendamist, isikuvabadusi ja universaalseid õigusi, haldusreformiga seotud probleeme, kohalike omavalitsuste rolli tugevdamist ja Riigikogu ees seisvate ülesannete lahendamist.
Kaljulaid ütles. „Need pikaajalise arengu riskid tuleb targa eestvedamise kaudu maandada. Seda tööd saab teha siin saalis.“
„Ja siis on meil pandeemia. Võitlus viirusega tähendab, et meie tavapärased õigused võivad olla piiratud, teatud suurema ühiskondliku hüve – inimeste hukkumise vältimise – nimel. Aga need piirangud peavad olema ühetaolised ja proportsionaalsed,“ märkis president.
„Ma oleksin Riigikogu üle uhke, kui tänavused debatid näitaksid meie inimestele, et te tõesti hoolite nende õigustest, vabadustest, tulevikust ja ka soovist teha oma kodukandis sellist Eestit, nagu just sealsed inimesed ise tahavad!“ ütles Kaljulaid.
„Ma oleksin Riigikogu üle uhke, kui põletava vabaduste vaidluse ja põhiseaduse mõtestamise kõrval jõuaksite sel hooajal lõpuks seadusteni, mis tooks meile rohelise Eesti, ükskeelse koolisüsteemi ja nii vajaliku lubava seadusruumi uute andmekasutusel põhinevate tehnoloogiate tarbeks,“ toonitas president.
„Ma tahaks, et ei oleks nii, et muu maailm käib meist natukene ees, vaid ikka vastupidi,“ märkis Kaljulaid. President soovis Riigikogule jõudu tööle!
Avaistungil esinenud Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatusel lõi piduliku meeleolu.