Home Kunst RÕÕM TEEB TAEVA TAGA TULD I Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoonet hakkab ilmestama suuremõõtmeline vaskpannoo
RÕÕM TEEB TAEVA TAGA TULD I Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoonet hakkab ilmestama suuremõõtmeline vaskpannoo

RÕÕM TEEB TAEVA TAGA TULD I Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoonet hakkab ilmestama suuremõõtmeline vaskpannoo

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile. Kunstikonkurss osutus väga populaarseks, kus žürii tegi valiku 38 kavandi hulgast. Võitjaks valiti Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi kavand „Rõõm teeb taeva taga tuld“.

Kunstiteadlase Karin Pauluse sõnul on Ernst Enno samanimelisest luuletusest inspiratsiooni saanud võidutöö väga poeetiline. Sarnaselt Enno luuletustele otsib võidutöö igavikulisust ja headust nii loodusest kui ka inimesest.

„7,2-meetri kõrgune ja 7, 4-meetri laiune pannoo on oma mastaapsuses täis avastamisrõõmu. Vasktahvlitest kokku needitud, kohrutatud, graveeritud ja patineeritud assamblaaž on kaheldamatult originaalne just tehnilises plaanis. Vasest pannoo ajas muutumine on provokatsioon, pakkudes seejuures avastamisrõõmu. Taiest iseloomustav salapärasus ei ammenda ennast kiirelt. Märksõnadeks on flirt loodusega, kunst kui protsess ja uurimus,“ sõnas Paulus.

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi direktor Indrek Lillemägi sõnul sobitub loodav taies hästi uue gümnaasiumi kontseptsiooniga, mille õppekava fookuseks on suure ühiskondliku mõjuga küsimused. „Võidutöö ei alahinda gümnasisti võimekust küsida ja kaasa mõelda,“ ütles Lillemägi.

Võidutöö autorid on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud kunstnikud. Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt on lõpetanud stsenograafia ehk lavastuskunsti eriala. Juulia Aleksandra Mikson on omandanud tekstiili eriala ja täiendanud ennast Itaalias ja Küprosel. Autorite sõnul on koostöö erinevate erialade kunstnike vahel äärmiselt põnev ja inspireeriv protsess, mis võimaldab katsetada ja otsida uusi lahendusi ja ideid ning alati midagi uut avastada.

„Kunstikonkurssidel osalemine annab võimaluse suurelt unistada, samas kohustab otsima täpseid tehnilisi lahendusi ja võimaldab ära kasutada ka teatrilaval omandatud praktilisi teadmisi materjalist, ruumist ja valgusest. Konkurssidel osalemine on suurepärane võimalus hoida loomingulist pinget ja ennast proovile panna. Annab võimaluse areneda, sunnib pingutama ja aitab hoida kunstnikul oma meeled avatud. Oleme suvest saadik Ernst Enno luuletuste ja tekstide lummuses. Need on eriliselt tundlikud, looduse ja inimese sügavat ühendust otsivad ja leidvad tekstid. Oleme kõik kolm omal moel Pelguranna ja Stroomi metsaga terve elu seotud olnud. See on nagu meie mets, meie kant. Oleme seda metsa ja randa lõpmata palju pildistanud, joonistanud ja maalinud, seal jalutanud, uisutanud, unistanud,“ lisasid võidutöö autorid.

  • Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Rõõm teeb taeva taga tuld“ valmib 2023. aasta augustis.