Home Loodus Samblikuvaatlus sai finiši lühifilmiga
Samblikuvaatlus sai finiši lühifilmiga

Samblikuvaatlus sai finiši lühifilmiga

Jaanipäeval alanud metsasamblike vaatlus lõppes edukalt 1101 vaatlusega.

Samblikevaatlusi koguti metsast ja raiesmikelt, kus tuli pildistada puutüvel samblikke ja täita ära Samblikud.ee lehel vaatlusvorm. Seda võimalust kasutasid vähemalt 460 vaatlejat üle Eesti. Vaatlusi tehti kõigis maakondades, kõige rohkem Harju-, Saare- ja Pärnumaal. Fotode põhjal määrasid samblikke teadlased, kes saavad kodanike tehtud vaatlusi oma teadustöös kasutada.

“Minu siiras tänu kuulub kõigile vaatlejatele, sest ma poleks eales nii lühikese ajaga jõudnud nõnda paljudesse kohtadesse üle Eesti samblikke uurima! Olen vaimustatud, et rohkem kui pooled vaatlejad pildistasid samblikke rohkem kui ühest kohast, sealhulgas kaks inimest vaatlesid enam kui sadat puud. Eriliselt tänan vaatlejaid, kes vapralt raiesmike säilikpuude juurde läksid ja sealseid samblikke uurida aitasid,” ütles Tartu Ülikooli samblikeuurija Piret Lõhmus.

Kõige sagedamini tuvastasid teadlased harilikku hallsamblikku, harilikku jahusamblikku ja löövesamblikku – need liigid on ka Eesti metsades ühed sagedasemad. Rõõmustavalt palju tuli vaatlusi väikesaartelt ja erinevatelt kaitsealadelt. Need täiendasid oluliselt levikuandmeid nii haruldasemate (näiteks väävel-, jalg- ja limasamblike), kaitsealuste (näiteks männi-soomussambliku) kui ka 10 vääriselupaiga tunnusliigi kohta. Saadetud fotodel esines kokku ligikaudu 130 liiki.

Samblike vaatlemine sai finiši loodusteaduse ja tantsukunsti koostöös, kui Tähtvere Tantsukeskuse noored lõid samblikest inspireerituna tantsulise lühifilmi „Samblike süles“. Tants ja loodusteadus on midagi, mida sageli ei seostata. Seda erakordsem on noorte tantsijate ühisloominguna sündinud tantsufilm, mis metsasamblike algatusest välja kasvas. „Samblikud võivad küll teinekord tähelepandamatud olla, kuid tantsukeskuse tants ei jäta kahtlustki, kui inspireerivalt nad mõjuvad neile, kes märkavad,“ ütles üks idee autoreid Silvia Lotman Eestimaa Looduse Fondist.

Enne koreograafia loomist käisid noored tantsijad samblikeuurija Polina Degtjarenkoga metsas samblikega tuttavaks saamas. “Meile väga meeldis metsas olla. Põimisime tantsu sisse mõtte, et iga osa metsast toetub üksteisele, üks ei saa elada ilma teiseta – kõik on omavahel seotud,“ edastas noorte mõtteid üks tantsu loojaid Maarja Pruuli.