Home Eesti elu Soome-ugri rahvastele pühendatud hõimupäev on täis muusikat
Soome-ugri rahvastele pühendatud hõimupäev on täis muusikat

Soome-ugri rahvastele pühendatud hõimupäev on täis muusikat

17. oktoobril tähistatakse Eestis hõimupäeva ja üle riigi kõlavad erinevad pärimusmuusikakontserdid. Neist suurim toimub traditsioonilselt Tartus, Eesti Rahva Muuseumis. Fenno Ugria Asutuse korraldatud hõimupäevade peakontsert “Tee akkuna avõõ” algab laupäeval kell 16 ja Fenno-Ugria Asutus teeb õhtust ka veebiülekande, mida vahendab ERR portaal.

“Jätkuvast eriolukorrast lähtuvalt esinevad seekordsel kontserdil peamiselt meie oma kohalikud soomeugri rahvaste esindajad, kes on Eestisse õppima ja elama asunud. Kuid see ei vähenda sugugi kontserdi tähtsust ning taset” räägib Hõimupäevade 2020 peakorraldaja Kadi Raudalainen.

Lavale astuvad udmurdi-eesti folklooriansambel Ar-God, mari lauljatar Anna Mišina-Makeev ja udmurdi pillimees Pavel Kutergin, vadja-isuri progammi esitav folklooriansambel Suprjadki ja ingerisoome ansambel Röntyskä. Kohal on ka Ungari folkansambel PásztorHóra ja meie oma Väike Hellero. Ansamblitega saab lähemalt tutvuda siin.

Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.

Muusikalisi elamusi jagub ka pühapäeva, sest 18. oktoobril kell 17 toimub Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses kontsertlavastuse „Soome-ugri maastikud” eriettekanne. Veljo Tormise soome-ugri rahvamuusikal põhinevast kooriloomingust ja ehedast rahvamuusikast koosnev õhtu on pühendatud helilooja 90. sünniaastapäevale. Kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla. Publiku ette astuvad noorte segakoor Vox Populi ja hõimurahvaste pärimusmuusikud.

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.

Hõimupäevad – milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heisakame hõimurahvaste auks ka riigilipud – sel aastal 17. oktoobril.

Hõimupäevad 2020 pakub oktoobrikuu vältel valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti. Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *