![Tallinna muinsuskaitse investeeringute maht 2022. aastal ulatub 1,3 miljoni euroni](https://eestielu.goodnews.ee/wp-content/uploads/sites/2/2020/11/Tallinn-Unsplash.jpg)
Tallinna muinsuskaitse investeeringute maht 2022. aastal ulatub 1,3 miljoni euroni
Linna ehituspärandi hoidmiseks on Tallinnal tänavu kavas hulk restaureerimistöid: korrastada on kavas Rannamäena tuntud Skoone bastioni ja selle ümbrust, samuti rekonstrueeritakse Katariina kiriku katus, restaureeritakse linnamüüri ning Toompea tugimüüri ja konserveeritakse Pirita kloostrivaremeid.
“Tallinna rikkalik ehituspärand muudab linna pika ja põneva ajaloo tajutavaks nii kohalikule elanikule kui turistile. Meie ajani säilinud objektid jutustavad lugusid siinsest igapäevaelust, linna kaitsmisest vaenlaste eest, aga ka pühaduse tähendusest erinevatel ajaperioodidel,” ütles Tallinna abilinnapea Madle Lippus. “Linna ehituspärandit korrastades hoiame au sees ka traditsioonilisi materjale ja ehitusvõtteid, mille kasutamine restaureerimisel on oluline nende objektide ajaloo hoidmisel.”
Tallinna muinsuskaitse valdkonna investeeringute kogumaht 2022. aastal ulatub 1,26 miljoni euroni.
Suure Rannavärava kõrval asuv ja ka Rannamäena tuntud Skoone bastion jääb Telliskivi loomelinnakust reisisadamani ulatuvasse alasse, mille linnaruumi kavas muuta atraktiivsemaks nii linnaelanikele kui ka külalistele. Linn on võtnud eesmärgiks, et ajalooliselt selle piirkonna üks domineerivamaid ehitisi tõuseks taas linnaruumis paremini nähtavale. Muu hulgas on kavas ühendada bastion paremini vanalinnaga ja avada Rannamäe teele viiv kinni müüritud trepp. Skoone bastion rajati aastail 1685–1706 ja see oli Tallinna võimsaim rootsiaegne kaitseehitis. Bastion oli sõjalises kasutuses 1867. aastani ja kujundati pargiks 1881. aastal.
Osana vanalinnas Vene ja Müürivahe tänava vahel asuva dominiiklaste kloostrikompleksi restaureerimisest on kavas sel aastal taastada kloostri Katariina kiriku katus. Kirik valmis 14. sajandi teisel poolel, kuid hävis tulekahjus pärast 1530. aastat. Kiriku varemetes tegutses 19. sajandil viljaait ja laohoone, kuid praeguseks on hea akustikaga hoone kujunenud armastatud kontserdi-, teatrietenduste ja näitusepaigaks.
Lisaks korrastatakse tänavu Toompea tugimüür Patkuli vaateplatvormi ja Kitseaia vahelisel lõigul ning Kohtuotsa vaateplatvormi all. Pirita kloostri varemete konserveerimine on vajalik igal aastal, et varemed ka edaspidi säiliksid.
Tallinn teatas 2020. aasta lõpus, et lisaks traditsioonilistele muinsuskaitse investeeringutele alustatakse 2021. aastal Skoone bastioni korrastamisega ja dominiiklaste kloostri kompleksi renoveerimisega. Nende projektide kogumaksumuseks teatati 1,9 miljonit eurot, millest 2021. aasta eelarvest kaeti 600 000 eurot.
Tallinna vanalinn oma ajalooliselt kompleksse struktuuriga kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja 1997. aastast. Linna pikaajalise strateegia „Tallinn 2035“ järgi peab olema tagatud kultuurimälestiste, väärtuslike hoonete ja arheoloogiapärandi kaitse ja korrashoid, nii et ajaloolist linnaruumi ja elukeskkonda väärtustatakse, kuid samas pakuks ehituspärand atraktiivset elu-, ettevõtlus- ja külastuskeskkonda. Tallinna kaitsealused pühakojad, tornidega linnamüür ning muldkindlustused peavad olema strateegia järgi restaureeritud ning avalikkusele ligipääsetavad, samuti edendatakse pärandi rakenduslikku ja akadeemilist uurimist.