Avaleht Kultuur Täna kõlab René Eespere kontsertetenduse „Augustus“ esmaettekanne
Täna kõlab René Eespere kontsertetenduse „Augustus“ esmaettekanne

Täna kõlab René Eespere kontsertetenduse „Augustus“ esmaettekanne

René Eespere „Augustuse“ aluseks on Hermann Hesse jutustus, kus uuritakse, mis on armastus ja mis on õnn, kuidas neid ära tunda ning mis juhtub siis, kui sinu saatuse üle otsustab keegi teine? Solistid on Priit Volmer ja Aurelia Eespere ning Tallinna Kammerorkestrit juhatab Andres Kaljuste. Maailmaesiettekanne kõlab Mustpeade maja Valges saalis täna kell 14.

Kontsertetendus räägib sellest, kas armastus on privileeg või tuleb see välja teenida? Mis saab siis, kui armastus saab otsa? René Eespere sõnul on see lugu mõistukõne nii noortele kui ka täiskasvanutele.

Eespere sõnul on ta “Augustuse” ideed endas kandnud tosin aastat ja kui Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Risto Joost pakkus Eesperele võimalust kirjutada muusikaline etendus noortele, Tallinna Kammerorkestri sarjale Noorte Filharmoonia, millega külastatakse uuel aastal ka koole, oli ta rõõmuga nõus.

„Minu mõttele kirjutada Tallinna Kammerorkestrile instrumentaalteos, kus loo proosateksti kannab ette Jutustaja, lisas Risto Joost soovi ka mõni laul etendusse kirjutada. Nii ongi Jutustajal laulda vaja Augustuse rollis kaks soololaulu ja üks lühike duett, naistegelasel on episoodilisem roll. Solistid on Priit Volmer Rahvusooperist Estonia ja helilooja tütar Aurelia Eespere, kes on Muusikaakadeemia teise aasta ooperilaulu magistrant Juhan Tralla klassis. Tallinna Kammerorkestri ees on minu soovil dirigendina Andres Kaljuste. „Vaene dirigent, sest lisaks sellele, et ta peab muusikaga katuse alla saama ja orkestrit dirigeerima, on tal ka väga vastutusrikas sõnaline roll,“ selgitas helilooja. Ka laulutekstide autor Malle Talvet-Mustoneniga koostööst on Eesperel varasemast rõõmu olnud, nii ka seekord, lisab ta.

Eespere sõnul peab õnnele mõeldes teadma, et õnne ja õnnetuse vahel on õhkõrn sein ja alati on õnne nii suurt kui ka väikest. „Saan öelda, et olen täna õnnelik inimene, tänulik oma emale-isale, õdedele ja vennale, abikaasale, lastele ja pojalastele, sõpradele ning muidugi muusikale. Samas loovad õnnetunnet ka lahke naeratus või tunnustav sõna inimeselt, keda ma päriselt ei tunne.“

Noorte Filharmoonia on Tallinna Kammerorkestri kontserdisari, mille raames tellitakse igal hooajal üks uudisteos armastatud Eesti heliloojalt. Sellest sarjast pärinevad väga menukad Rasmus Puuri “Sipsik”, Rein Rannapi “Vana saabas” ning Kristo Matsoni “Trikiga küsimus”.

Esmaettekande piletid hinnaga 7 ja 5 eurot on müügil Piletilevis.

Kommentaarid