TARGAD NOORED I Eesti kooliõpilasted loovad internetietiketi ehk normide ja väärtuste kogumiku
Eesti kooliõpilaste ühistööna valmib järgmise aasta alguseks Eesti esimene internetietikett ehk normide ja väärtuste kogum, kuidas tuleks internetis leiduva sisuga toimetada ja omavahel suhelda nii, et see vastaks heale tavale.
Netiketi nime kandval võistlusel kutsub tehnoloogiafirma Samsung üles kõiki Eesti koole panema 9.-12. klasside õpilastest kokku võistkondi, mis loovad mõnel aktuaalsel internetiteemal multimeediasisu ning esitavad selle konkursile. Detsembri keskpaigaks laekunud töödest saabki kokku internetietikett ehk netikett, mis peegeldab digimaailma olemust läbi noorte silmade ning sätestab omavahelised suhtlus- ja käitumisreeglid.
“Samsung käivitas sel aastal Eestis kooliõpilastele mõeldud programmi “Digitaalne IQ”, mis keskendub digihariduse propageerimisele ja edendamisele. Selle programmi raames viime kõikidele kooliõpilastele läbi Netiketi võistluse, et neid ärgitada aktuaalsetel digimaailma teemadel kaasa mõtlema,” ütles programmi juht Egle Tamelyte.
“Tänapäeva noorte elu keerleb väga palju virtuaalmaailmas, seetõttu peaks nende oskused ja teadmised internetikäitumise ja seal leiduva sisu osas olla põhjalikud. Usume, et võistlus on hea vahend erinevate digiteemade käsitlemiseks ka koolide arvutiõpetajatele,” lisas Tamelyte.
Õpilased saavad võistlusel valida seitsme erineva teema vahel, milleks on küberhügieen, küberkius, andmete turvalisus, autoriõigused, internetisõltuvus, veebis leiduv ebasobiv sisu ning suhtlemine ja käitumine digimaailmas. Neil teemadel tuleb esitada Eesti ekspertidest koosnevale sõltumatule žüriile multimeediaprojekt, mis võib olla video, meemide kogum, joonistus või mõni muu digitaalne vorm.
“Ärgitame õpilasi julgelt kasutama oma loovust ning koostöös juhendajatega välja mõtlema projekte, millest võiks kasu olla kõikidel kooliõpilastel,” rääkis Tamelyte. “Parimad tööd saavad Samsungi poolt ka väärikate auhindadega premeeritud.”
Võistluse patroonid on armastatud laulja ja näitleja Kristel Aaslaid ning tuntud juutuuberid Victoria Villig, Maria Rannaväli ja Sidni Tomson, kes viivad Digitaalse IQ programmi kodulehel www.digitaalneiq.ee läbi ka mitmeid videointervjuusid, et teemat noortele lähemale tuua.
“Näeme oma igapäevatöös, et internetis suheldes arvavad inimesed, et nad on piisavalt anonüümsed ning seetõttu muutuvad nad üksteise vastu hoolimatuks. Soovime seda muuta, et keegi ei peaks end internetis halvasti tundma,” rääkis Villig. “Just selleks ongi vaja luua noortele nende enda netikett.”
Netiketi võistlusele tööde esitamine kestab 1. oktoobrist kuni 10. detsembrini ning parimad tööd kuulutatakse välja järgmise aasta veebruari alguses toimuval pidulikul koosviibimisel. Võistluse tingimused ja reeglid on kirjas kodulehel, samuti avaldatakse lehel kvalifitseerunud võistlustööd.