Tartu isejuhtiva kultuuribussi projekt jõudis maailma suurimale targa linna messile
Juuni lõpust oktoobri lõpuni sõitis Tartu Linnamuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumi vahel isejuhtiv kultuuribuss. Nüüd tutvustatakse projekti rahvusvahelisel targa linna messil Barcelonas.
Tänavu 5.-7. novembrini toimuv Smart City Expo on targa linna valdkonnas üks maailma olulisematest sündmustest, mis toob kokku sadade linnade, ettevõtete, uurimiskeskuste ja valitsusväliste asutuste juhid ja eksperdid.
Kultuuribussi projekti üks partneritest, USA ettevõtte Avanti R&D tutvustas targa linna näitusel Tartu pilootprojektiga arendatud tehisintellekti arvutinägemise ja helituvastamise tehnoloogiaid, mis suurendavad reisijate ohutust ja parandavad sõidukogemust isejuhtivates sõidukites. Avanti R&D asepresidendi Mike Ramireze sõnul äratas projekt osalejate seas suurt huvi, kuna lisaks tehnoloogia tutvustamisele jagati ka väärtuslikke kogemusi selle tegelikust rakendamisest Tartus.
Autonoomse bussi projekti käigus paigutati muuhulgas näiteks andureid linna taristu külge, mis edastasid reaalajas andmeid piiratud nähtavusega ristmikel lähenevatest kergliiklejatest ja aitasid tagada seeläbi ohutut liikumist. Erinevaid tehnoloogiaid ja lahendusi, mida projekti käigus testiti oli mitmeid ja need hõlmasid nii sõiduki sujuvaks liikumiseks vajalikke tehnoloogiaid kui ka sõitjate turvalisust ja lisainformatsiooni pakkuvaid tehnoloogiaid.
Erinevaid tehnoloogiaid ja lahendusi, mida projekti käigus testiti oli mitmeid ja need hõlmasid nii sõiduki sujuvaks liikumiseks vajalikke tehnoloogiaid kui ka sõitjate turvalisust ja lisainformatsiooni pakkuvaid tehnoloogiaid.
“Tartu linn üksi ei pea olema tuleviku tehnoloogiate arendamisel maailma juhtlinn. Maailma mastaabis niivõrd väikesel linnal ei oleks see ka võimalik. Aga just seda kompaktsust silmas pidades on meie üheks suurimaks trumbiks soov ja julgus pidevalt maailma muutvaid tehnoloogiaid testida ning kaasata sellesse nii linlasi, ettevõtjaid kui ka teadlasi,” ütles Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakonna valdkonnajuht Roomer Tarajev. “Tartust õhkab kadestusväärset kamba- ja koosloomevaimu, mis teeb paljudele teistele maailma paikadele silmad ette ja tänu millele saame pidevalt siinse regiooni jaoks olulisi koostöid teha ja läbi nende ka hindamatu väärtusega kogemusi meie enda teadlastele ja ettevõtjatele anda.”
Tartust õhkab kadestusväärset kamba- ja koosloomevaimu, mis teeb paljudele teistele maailma paikadele silmad ette ja tänu millele saame pidevalt siinse regiooni jaoks olulisi koostöid teha ja läbi nende ka hindamatu väärtusega kogemusi meie enda teadlastele ja ettevõtjatele anda.
Projekt tõstis esile kaasaegsete tehnoloogiate testimise tähtsust reaalses keskkonnas, kuna see mitte ainult ei kiirenda arengut, vaid võimaldab ka avalikkusel tulevaste uuendustega vahetult kokku puutuda ja tagasisidet anda. Sellised algatused on üliolulised isejuhtivate tehnoloogiate täiustamiseks ja nende valmisoleku tagamiseks igapäevaseks kasutamiseks.