Avaleht Kultuur Toomas Järveti film võitis filmifestivali Escales Documentaires peapreemia
Toomas Järveti film võitis filmifestivali Escales Documentaires peapreemia

Toomas Järveti film võitis filmifestivali Escales Documentaires peapreemia

karmil_pinnalPrantsusmaal La Rochellis 13. novembril lõppenud filmifestivali rahvusvahelise võistlusprogrammi peaauhinna ehk Grand Prix võitis Toomas Järveti dokumentaalfilm “Karmil pinnal”. Sel aastal oma kuueteistkümnendat tegutsemisaastat tähistanud festivali võistlusprogrammis osales kokku kaheksa täispikka filmi.

Filmi autori Toomas Järveti sõnul on november olnud lisaks festivalivõidule igati edukas kuu filmile. “Karmil pinnal” linastus nii Minskis Listapadi festivalil kui ka Kairos Panorama of European Film festivali raames. Kairos viibisid kohal nii rezissöör kui ka filmi peategelane Maher, kes koostöös Kairo Kaasaegse Tantsu Keskusega, viis läbi töötoa kohalikele tantsijatele. Töötoa tulemusena valminud tantsulavastust ja videot esitleti koos filmiga kohalikus Prantsuse Instituudis täismajale.

“Karmil pinnal” peategelaseks on endine Palestiina poliitvang Maher, kes teeb oma elus kannapöörde ning leiab uue kire kaasaegses tantsus, mis on konservatiivses islami ühiskonnas enam kui kahtlane. Maher asub võitlusse kultuurinormide, tavade ja perekonna eelarvamustega, et tuua lavale oma autorilavastus. Selleks peab ta ületama erinevaid takistusi, olgu selleks siis aja- ja rahapuudus, bürokraatia, vigastatud trupiliige või sugulaste umbusk.

Filmi tegevus leiab aset ühes maailma konfliktsemas piirkonnas, kus lisaks Palestiina ja Iisraeli vastasseisule toimub ka kultuurisõda uuenduslike unistuste ja konservatiivsete normide vahel.

Filmi režissöör on Toomas Järvet, operaator Max Golomidov, monteerija Qutaiba Barhamji, produtsent Eero Talvistu. Muusika filmile on loonud Abraham’s Cafe. Filmi on tootnud Exitfilm, kaastootjad Kinoport Film ja Kinotehnik. Filmi tootmist on toetanud: Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.

“Karmil pinnal” maailma esilinastus toimus 2015. aasta novembris Amsterdamis mainekal dokumentaalfilmide estivalil IDFA. Filmi autorit ja operaatorit tunnustati tänavu Kultuurkapitali “Noore filmitegija” preemiaga ning Pärnu rahvusvaheline dokumentaal- ja antropoloogiafilmide festival tunnustas filmi parima Eesti filmi auhinnaga.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga