1. Avaleht
  2. Eesti elu
  3. TUNNUSTUS I Eesti noored tõid rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt kuus medalit
TUNNUSTUS I Eesti noored tõid rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt kuus medalit

TUNNUSTUS I Eesti noored tõid rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt kuus medalit

Eesti õpilased pälvisid kaks hõbe- ja neli pronksmedalit 20. rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil. Tai pealinnas Bangkokis 1–10. detsembrini korraldatud võistlusel osales 311 õpilast 55 riigist.

Hõbemedali pälvisid Silvia Nafthal Gustav Adolfi Gümnaasiumist ja Jasper Vähk Tallinna Reaalkoolist. Pronksmedali teenisid Joel Rehe Tallinna Reaalkoolist, Jan Hendrik Järvemets Pärnu Mai Koolist ning Kristofer Torokoff ja Richard Olev Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Olümpiaadi üldvõit läks Hiina Taipeisse.

Rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil lahendavad kuni 15-aastased kooliõpilased  kahes teoreetilises võistlusvoorus individuaalselt ülesandeid nii füüsika, keemia kui ka bioloogia valdkonnast. Lisaks toimub võistkondlik eksperimentaalvoor. Sel aastal käsitleti võistlusel jätkusuutlikku põllumajandust ja toidutööstust.

Eesti õpilased 20. rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi lõputseremoonial (Foto Säde Jakobson)
Vasakult: Jan Hendrik Järvemets, Silvia Nafthal, Kristofer Torokoff, Jasper Vähk, Joel Rehe ja Richard Olev.
Foto: Säde Jakobson

Teoreetilises voorus arvutasid võistlejad väävliühendite sisaldust duriani kasvatajate viljades ja hindasid puuoksal rippuvate puuviljade jõumomente. Eksperimentaalvoorus määrasid õpilased spektrofotomeetria abil Tai jasmiiniriisi rauasisaldust ja uurisid mikroskoobi all enda valmistatud taimepreparaate.

Pingeliste võistlusvoorude vahel külastati kultuuriprogrammi raames Bangkoki Kuninglikku Paleed ja Wat Pho templit, Muang Borani vabaõhumuuseumi ning kohalikku teadusmuuseumi. Võistluse lõputseremooniale järgnes kultuuriõhtu arvukate etteastetega Taist ja teistest osalejariikidest.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmetest aitasid võistlejaid ette valmistada Kaarel Kivisalu, Jörgen Metsik, Iris Merilo ja Darja Lavõgina ja Karl-Erik Volberg. Bangkoki sõitsid võistkonnale ülesandeid tõlkima Hanna-Riia Allas ja Säde Jakobson.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Rahaliselt toetas ettevõtmist Haridus- ja Teadusministeerium.

Head Uudised GoodNews