1. Avaleht
 2. Eesti elu
 3. Väikesaarte laevapileti hinnastamise põhimõtted ühtlustuvad
Väikesaarte laevapileti hinnastamise põhimõtted ühtlustuvad

Väikesaarte laevapileti hinnastamise põhimõtted ühtlustuvad

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas allkirjastas määruse eelnõu, millega ühtlustuvad Kihnu, Vormsi, Ruhnu ja Piirissaare parvlaevaliinide piletihinnad ning soodustused, vahendas majandus-ja kommunikatsiooniministeerium 9. aprillil.

Väikesaarte vaheliste laevaliinide piletimäärusega määratakse reisijateveo, sõiduki ja selle haagise piletihinnad ning samuti nendel liinidel võimalikud soodustused. Laevaliinid, mille piletihindu ja soodustusi ühtlustatakse, on Kihnu-Munalaid, Munalaid-Manilaid, Sviby-Rohuküla, Ringsu-Munalaid, Ringsu-Pärnu, Ringsu-Roomassaare ning Laaksaare-Piirissaar.

„Väikesaarte esindajatega arutelud olid väga konstruktiivsed ning tulime niivõrd palju vastu kui seda seadused võimaldavad. Tahtsime säilitada võimalikult sarnast olukorda juba toimivaga, kuid eri saartega on kehtivate lepingutega olnud seni soodustused, mis tuleks õiguslikult lahendada teisiti,“ selgitas majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

„Lõpptulemus on, et suures osas jääb olukord samaks. Suurimad võitjad on kindlasti Kihnu, Piirissaare ja Ruhnu õpilased, üliõpilased ning eakad, kuna ka nemad saavad edaspidi sõita saare ja mandri vahel tasuta. Sama võimalus juba Vormsi õpilastel ja eakatel oli,“ lisas Aas.

Väikesaarele/saarelt reisides tasuta sõidu õigus on:

 • alla seitsmeaastasel lapsel (kalendriaasta 1. oktoobri seisuga);
 • lapsel, kelle kooliskäimise alustamist on edasi lükatud;
 • puudega kuni 16-aastasel inimesel ja tema saatjal;
 • sügava puudega inimesel ja tema saatjal;
 • raske nägemispuudega inimesel ja tema saatjal;
 • püsielanikust õpilasel ja üliõpilasel (kodusaare laevaliinil);
 • püsielanikust üle 65-aastasel inimesel (kodusaare laevaliinil).

Väikesaarele/saarelt reisides 50%-lise piletihinna soodustuse õigus on:

 • õpilastel (põhi, üldkesk, kutseharidus, lisaõpe). Samuti ka üliõpilastel, välja arvatud suvel (1. juuli – 31. august). Vormsi ja Ruhnu vahel on üliõpilase juba soodustus olemas olnud. Nüüd lisandub see ka Kihnu ja Piirissaare liinidele. Soodustuse saamiseks ei pea olema väikesaare sissekirjutusega.
 • üle 65-aastane inimene. Vormsi ja Ruhnu vahelistel liinidel on soodustus juba olnud, nüüd lisandub see ka Kihnu ja Piirissaare liinile. Soodustuse saamiseks ei pea olema väikesaare sissekirjutusega.
 • sügava puudega isiku saatja või puudega kuni 16-aastase isiku saatja. Soodustuse saamiseks ei pea olema väikesaare sissekirjutusega.
 • Kihnu valla rahvastikuregistrijärgne elanik kui ta reisib Kihnu-Munalaid laevaliinil. Soodustus ei erine kehtivast.
 • Pärnu linna Manija küla rahvastikuregistrijärgne elanik kui ta reisib Munalaid-Manilaid laevaliinil. Soodustus ei erine kehtivast.
 • Vormsi valla rahvastikuregistrijärgne elanik kui ta reisib Sviby-Rohuküla laevaliinil. Vormsi valla püsielanikul oli varem täiskasvanu sõidusoodustus ca 59%, nüüd väheneb see 50%-le ning ühtlustub teiste väikesaarte soodustuse tasemega.
 • Ruhnu valla rahvastikuregistrijärgne elanik kui ta reisib Ringsu-Munalaid, Ringsu-Pärnu või Ringsu-Roomassaare laevaliinil. Seni on olnud täiskasvanud püsielaniku sõidusoodustus nendel liinidel keskeltläbi 20% ning suveperioodil 60%. Nendel liinidel toimub samuti ühtlustamine teiste väikesaarte soodustustega, mistõttu väheneb soodustus 50%-le aastaringselt, muutes suveperioodil pileti 10% kallimaks, kuid muul ajal 30% võrra odavamaks.
 • Tartu valla Piiri, Tooni või Saare küla rahvastikuregistrijärgne elanik kui ta reisib Laaksaare-Piirissaar laevaliinil. Soodustus ei erine kehtivast.

Ka sõidukipiletite puhul toimuvad muutused. Kihnu, Piirissaar ja Vormsi liinidel ühtlustatakse sõidukipiletite lähtealused vastavalt sõidukite kategooriatele. Samuti muutuvad mõnevõrra piletite hinnad. Suurem hinnatõus on Vormsi liinil sõiduautodele, kuna sealsed hinnad on teiste liinidega võrreldes oluliselt madalamad. Väikesaare püsielaniku sõiduauto sooduspileti hind jääb aga seniseks. Sõiduki sooduspiletid kehtestatakse ka Piirissaar liinil, kus need senini on täielikult puudunud.

Sõiduki sooduspileti saamise õigus on väikesaare rahvastikuregistrijärgsel püsielanikul, kes on kantud vastava sõiduki registreerimistunnistusele omaniku, vastutava kasutaja või kasutajana. Kõikide soodustuste andmisel lähtutakse edaspidi registriandmete hetkeseisust. Lisaks tõuseb väikesaarte esindajate soovil ATV pilet Kihnule ja Vormsile sõiduautoga võrdseks.

Täiesti uuena lisandub 1,5 kordne piletihinna kordaja, kui sõiduk on üle 2,6 meetri lai, kuna selline sõiduk võtab ära teiste sõidukite ruumi. Sama kordaja kehtib ka väikesaare laevaliinidel reedeti alates kella 13st ja pühapäeval 13st väikesaari külastatavatele inimestele. Püsielanike soodustusi see ei mõjuta. Seni on olnud sama süsteem vaid Vormsil, edaspidi toimib põhimõte kõigil väikesaartel peale Ruhnu.

Uued piletihinnad ning soodustused jõustuvad Vormsi laevaliinil 1. juunist, Ruhnu liinidel 2022. aasta 1. maist. Kihnu ja Piirissaar liinidel selle aasta 1. septembrist.

Head Uudised GoodNews