Avaleht Eesti elu VIRTUAALKAMPAANIA I Rootsi Suursaatkond ja Wikimedia Eesti kutsuvad üles parandama soolist tasakaalu veebis
VIRTUAALKAMPAANIA I Rootsi Suursaatkond ja Wikimedia Eesti kutsuvad üles parandama soolist tasakaalu veebis

VIRTUAALKAMPAANIA I Rootsi Suursaatkond ja Wikimedia Eesti kutsuvad üles parandama soolist tasakaalu veebis

Rootsi Suursaatkond Tallinnas on algatanud koostöö Wikimedia Eestiga, et tõsta maailma suurimas veebientsüklopeedias esile Eestist pärit silmapaistvate naiste, oma valdkonna asjatundjate ja eeskujude elulugusid. 15.–19. juunini kestva kampaania käigus tahame suurendada Vikipeedias esindatud naiste hulka ja aidata sel viisil kaasa parema soolise tasakaalu saavutamisele veebikeskkonnas.

Vikipeedia on maailma suurim kasutajate loodud veebientsüklopeedia. Selle sisu mõjutab ja kujundab kasutajate teadmisi maailmast. Nagu mujalgi ühiskonnas, on ka Vikipeedias mehed ja naised ebavõrdselt esindatud. 90% sisust on meeste loodud ning meeste kohta on kirjutatud neli korda rohkem artikleid kui naiste kohta. Piirkonniti on need numbrid erinevad, kuid üldpilt on üle kogu maailma üks ja sama: naisi puudutav info ei ole mitte ainult väiksema mahuga, vaid on tihti ka negatiivsem ja teistsuguse iseloomuga.

Et seda pilti parandada, on Rootsi Suursaatkond ja Wikimedia Eesti algatanud virtuaalse kampaania nimega #WikiGap. Viie päeva jooksul on vabatahtlikel võimalus lisada Vikipeediasse sisu, mis puudutab Eestist pärit naisi, oma ala asjatundjaid ja eeskujusid nii poliitikast, kultuurist kui ühiskonnast laiemalt. Kampaania algab videosilla kaudu toimuva konverentsiga, täpsema info leiad Wikimedia Eesti Facebook’i lehelt.

“Mitut Eesti ajaloolist naist ja feministi suudad jalapealt nimetada? Vastus on iga inimese kohta erinev, kuid usun, et peaksime teadma veel paljusid teisi. #WikiGap aitab muuta rohkemate naiste lood üldteadmisteks,” ütleb Nele Laos feministlikust veebiväljaandest Feministeerium.

Sündmus on osa ülemaailmsest #WikiGap’i kampaaniast, mille algatajad on Wikimedia Sverige ja Rootsi Välisministeerium. Seni on #WikiGap juba läbi viidud ligi 60 riigis. Enam kui 2500 osalejat on lisanud või uuendanud üle 35 000 Vikipeedia artikli tähelepanuväärsetest naistest enam kui 30 keeles. Eesmärgiks on ühiselt parandada naiste esindatust veebis ning muuta naiste ja meeste esindatust võrdsemaks.

Rohkem infot kampaania kohta leiab #WikiGap projektilehelt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga