1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. XVI üleriigiline võistumängimine toob kokku üle poolesaja noore
XVI üleriigiline võistumängimine toob kokku üle poolesaja noore

XVI üleriigiline võistumängimine toob kokku üle poolesaja noore

Reedel koguneb Viljandi Pärimusmuusika Aita 62 noort pillimängijat koos juhendajatega, et soolopillimeeste konkursil sõbralikult mõõtu võtta. Osalejad on 7–19 aastased muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all õppivad pillimängijad ja lauljad. Esitatakse kaks vabalt valitud eesti pärimusmuusika pillilugu või laulu, millest üks pärineb esitaja kodukandist või on muud moodi mängijaga seotud.

Pillimängijad on jagatud üheksa pillirühma vahel vanusegruppidesse või tasemeklassidesse. Rühmadeks on kandled, karmoškad, lõõtspillid, näppepillid, puhkpillid, poogenpillid, laul, avatud klass ja omalooming. Avatud klassi kuuluvad kõik need pillid, millel oma rühm puudub. Omaloomingu rühmas on võimalik osaleda kõikide pillide või lauluga ning esitada tuleb kaks pala, mis on osaleja enda loodud. Osaleda võib ka mitmes kategoorias, mistõttu tuleb esitusi ettekandele mõnevõrra rohkem kui on registreerunuid. Enim osalejaid on kannelde, karmoškade ja lõõtspillide rühmas.

Omaloomingu rühmas on võimalik osaleda kõikide pillide või lauluga ning esitada tuleb kaks pala, mis on osaleja enda loodud.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnul on üleriigilised võistumängimised populaarsed mitmel põhjusel: “Sellised kogunemised ja mõõduvõtmised toetavad noorte talentide arengut, pärimusmuusika elujõulisust ja kogukondade ühendamist läbi muusika. Samuti on õpetajatel võimalus pilk peale heita teiste õpetajate tegevusele ning koos õpilase tunnustusega saavad tunnustuse ka juhendajad,” lisas Noormaa.

Sellised kogunemised ja mõõduvõtmised toetavad noorte talentide arengut, pärimusmuusika elujõulisust ja kogukondade ühendamist läbi muusika.

Kaheksaliikmeline professionaalidest koosnev žürii on palutud hindama mängija traditsioonitundmist ja individuaalset lähenemist ning meisterlikkust. Selle põhjal valitakse välja iga pilli- ja mängurühma parimad ning Grand Prix’ võitja, kes saab 750 euro suuruse Eesti Kultuurkapitali stipendiumi ja võimaluse esineda XXXI Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil.

Žüriisse kuuluvad:

  • Muusik ja pedagoog Sten Aamer
  • Klassikaraadio saatejuht Ivo Heinloo
  • Viljandi pärimusmuusika festivali pealik Ando Kiviberg
  • Muusik ja helilooja Maarja Nuut
  • Teleprodutsent Kadi Katarina Priske
  • Kandlemängija ja pedagoog Kati-Katrin Soon
  • Ansambli Fränder liige Säde Tatar
  • Vabariigi Pillimees Juhan Uppin

Võistumängimist saab Viljandi Pärimusmuusika Aidas jälgida 19. aprillil alates kella 10.30-st ning sündmus on tasuta. Päevakava ja lisainfo on leitav Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehel.

Head Uudised GoodNews