Riigikogu esimees rääkis Ungari ametikaaslasega kahepoolsete suhete tihendamisest
Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna videosilla vahendusel Ungari parlamendi esimehe László Kövériga, kellega räägiti kahepoolsete suhete tihendamisest, kaitsekoostööst piirkonna julgeoleku tagamisel ning COVID-19 pandeemia mõjude leevendamisest.
Riigikogu esimehe sõnul on Eesti ja Ungari suhetes olulisel kohal hõimusugulus. „Kahe riigi vahel on väga tihedad suhted nii kultuur kui hariduse vallas, samuti on Eesti ja Ungari olnud head liitlased NATOs ja Euroopa Liidus,“ rääkis Ratas ja lisas, et hästi toimib koostöö ka Visegradi neliku (V4) ning Põhja-Baltiriikidega (NB8). „Hoiame ja arendame meie kahe riigi vahelist head suhet,“ ütles Ratas.
Ratas tänas Ungarit panuse eest Balti õhuturbesse 2019. aasta teises pooles ja tervitas
Ungari otsust tulla Šiauliaisse tagasi juba järgmisel aastal. „Hindame kõrgelt Ungari panust regiooni kaitsekoostöös ja ootame teid tagasi ka Ämarisse,“ ütles Ratas.
Ratas tõi esile, et vastastikku saatkondade taasavamine 2018. aastal on aidanud suhteid veelgi tihendada. Samuti on head kultuurisidemed Eesti Instituudil Budapestis ja Ungari Instituudil Tallinnas. Riigikogu esimehe sõnul tuleks kahepoolselt tugevdada veel majandussuhteid, seda eriti IT valdkonnas. Samuti aitaks tema sõnul turismi arengule kaasa otselennu avamine Tallinna ja Budapesti vahel.
Ratase sõnul on aktiivne ka kahe riigi parlamentaarne suhtlus. Ta tõi esile Riigikogu Ungari parlamendirühma arvukust ja lisas, et Riigikogus on ka soome-ugri toetusrühm. Ta avaldas kahetsust, et koroonaviiruse leviku tõttu on kohtumised muutunud virtuaalseks. Pooled meenutasid, et õnneks toimus enne reisipiiranguid Ungari parlamendi esimehe visiit Eestisse ja avaldasid lootust, et peagi avaneb võimalus taas kohtuda silmast-silma. Ungari esitaski Eestile küllakutse vastuvisiidiks augustis.
„Lootsime Tartus korraldada soome-ugri rahvaste maailmakongressi, kuid viirusepiirangute tõttu tehakse seda siiski virtuaalselt,“ rääkis ta. „Samuti toimub 3. juunil virtuaalselt Kolme mere algatuse (3SI) parlamentaarne foorum, mis annab võimaluse tihendada koostööd ka meie parlamentide vahel ning parlamentide laiem kaasamine annab olulise panuse selle koostööformaadi nähtavuse suurendamisse ja toetab algatuse praktiliste eesmärkide saavutamist.“
Kohtumisel räägiti veel Euroopa tuleviku konverentsist ja selle parlamentaarsest mõõtmest. Pooled jagasid ka informatsiooni COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks seatud piirangute leevendamisest, inimeste vaba liikumise taastamisest ning vaktsineerimise hetkeseisust ja vaktsiinide jagamisest Euroopa Liitu mittekuuluvatele riikidele.