
Grünfin liitus Credit Suisse’i kliimaresolutsiooni toetava plaaniga
Credit Suisse’i aktsionärid esitasid märtsis üleskutse, et pank vähendaks kokkupuudet fossiilkütuse varadega. Investorid nõuavad kiiremaid ja otsustavamaid kliimameetmeid, suurendades reedel toimuva aktsionäride aastakoosoleku eel survet panga juhatusele, teatas Reuters. Credit Suisse’i kliimaresolutsiooni toetava plaaniga on tänaseks liitunud ka Eesti jätkusuutliku investeerimise iduettevõtte Grünfin.
Credit Suisse investorid soovivad lõpetada fossiilkütuste arendamise rahastamise, et piirata kliimamuutusi ja aidata ettevõtetel loobuda suure süsinikdioksiidiheitega majandusest.

Grünfini tegevjuht Karin Nemec selgitas, et märtsis esitasid 11 Credit Suisse’i aktsionäri otsuse, millega kutsuti panka üles vähendama kokkupuudet fossiilkütuste varadega. Vastutustundliku investeerimisega tegeleva valitsusvälise organisatsiooni ShareAction ja Ethose sihtasutuse koordineeritud otsus Šveitsi vastutustundlike investeeringute assotsiatsiooni toetusel on esimene selline aktsionäride otsus, mis mõnele Šveitsi ettevõttele esitatakse.
„Kõige suurem mõju keskkonnale selle jätkusuutlikumaks muutmisel on see, kui suured korporatsioonid muudavad oma praktikaid,“ selgitas Nemec ja lisas, et surve suurettevõtete tegevuse jätkusuutlikumaks muutmisele kasvab meeletu tempoga.

Kõige suurem mõju keskkonnale selle jätkusuutlikumaks muutmisel on see, kui suured korporatsioonid muudavad oma praktikaid.
Credit Suisse seadis oma laenuportfelliga seotud heitkoguste vähendamiseks sel kevadel küll uued eesmärgid, kuid investorite sõnul ei jõutud sellega piisavalt kaugele.
Nüüd on kliimaresolutsiooni toetamist plaaniva grupiga liitunud ka teised aktsionärid ja oma toetust on kokku väljendanud 31 investorit, kelle hallatavate varade kogusumma ületab 5 triljoni dollari piiri. Toetajate hulka kuulub ka Eesti iduettevõte Grünfin.

„Täna oleme olukorras, kus kliimamuutustega võitlemiseks ei piisa enam suulistest kokkulepetest ja lubadustest, vaid on vaja reaalseid tegusid. Kodanikena saame igaüks kaasa rääkida jätkusuutlikuma homse nimel, aga suurim mõju on see, kui suurettevõtted kehtestavad uued teaduspõhised ja vastutustundlikud kliimapoliitikaid,“ märkis Grünfini esindaja.
Kodanikena saame igaüks kaasa rääkida jätkusuutlikuma homse nimel, aga suurim mõju on see, kui suurettevõtted kehtestavad uued teaduspõhised ja vastutustundlikud kliimapoliitikaid.
„Näiteks Exxon Mobile’i jalajälg on sama suur kui terve Saksamaa oma kokku. Credit Suisse’i investorid annavad oma tegevusega väga tugeva signaali kogu sektorile, et vaja on terviklikult muuta seniseid kliimapoliitikaid,” märkis Nemec, kelle sõnul esindavad ka nemad oma platvormiga Grünfinis neid investoreid, kes hoolivad jätkusuutlikkusest ja kutsuvad teisi sarnast eeskuju järgima.
Nemeci kinnitusel annab reedene hääletus panga juhtkonnale selge ootuse teaduspõhise kliimastrateegia avaldamiseks.
“Credit Suisse’i kaasus on teerajajaks suurkorporatsioonidele kliimapoliitikate kujundamisel. Järgnevatel kuudel ja aastatel oleme tunnistajaks, kuidas jätkusuutlikkus kaasatakse ettevõtte põhiväärtuste hulka ja see hakkab eristama edukaid ettevõtteid mahajääjatest,” ütles Grünfini tegevjuht.