Esmakordselt kroonib üks teos Elisa Raamatu TOP-i juba teist aastat järjest
Esmakordselt Elisa Raamatu ajaloos osutus üks ja sama teos kaks aastat järjest loetuimaks – kõige menukaim raamat oli taas „Kus langevad langustid“. Kõikide kasutajate peale loeti keskmiselt igas kuus teoseid üle 13 tunni ja rakendust on tänaseks alla laetud erinevatelt platvormidelt üle 164 000 korra.
Läinud aasta Elisa Raamatu loetumate teoste edetabelist selgub, et kasutajate huvi raamatute vastu pole kuhugi kadunud ja on pigem tõusvas trendis. Sarnaselt varasemale kõnetab lugejaid jätkuvalt enim ilukirjanduse žanr ja eriti populaarsed on just krimi- ja põnevusteosed.
Möödunud aastal osutus Eesti kõige menukamas lugemisäpis vaieldamatult populaarseimaks teoseks Delia Owensi „Kus laulavad langustid“, mis esimest korda Elisa Raamatu ajaloos kaitses edukalt loetuima raamatu tiitlit teist aastat järjest. Uutest teostest olid populaarsed ka Helene Floodi „Terapeut“, Cara Hunteri „Pimeduse kütkes“ ja Christoffer Holsti krimipõnevik „Veripunased suveunenäod“. Kokku on möödunud aasta seisuga rakenduses 4372 raamatut ja uusi teoseid on lisandumas järjepanu, keskmiselt kaks tükki päevas.
„Möödunud aastale tagasi vaadates on rõõm tõdeda, et Elisa Raamatu kliendibaas on kasvutrendis, mis tähendab, et raamatuid loeb või kuulab senisest veelgi rohkem inimesi. Lugemisaktiivsust tabas aga väike langus, mis on igati mõistetav, sest piirangute kadudes suunati pilgud nutiseadmetest väljapoole. Elisa Raamatu kasutajate seas leidub ka palju seeniorkliente, kes on varasemalt loobunud paberraamatute lugemisest silmanägemise halvenemise tõttu, kuid läbi rakenduse on leidnud taas tee raamatute juurde, sest muuta saab nii kirja suurust kui tausta värvi või hoopis iselugejaga raamatuid kuulata, “ sõnas Elisa Raamatu tootejuht Karl-Anders Tammes.
Keskmiselt loeti üle kõikide klientide 13h ja 15 minutit raamatuid ühes kuus ja kokku umbes 17 raamatut aastas. „Paistab, et mida kehvemad on ilmad väljas, seda rohkem otsitakse meelelahutust just raamatutest. Kõige lühemad lugemissessioonid olid kevadest kuni suve alguseni, kui päevavalgust taas rohkem näha saab. Lugemisaktiivsus tõuseb tavaliselt koos suvepuhkustega, ehk pärast Jaanipäeva ja kõige rohkem loetakse just pimedal ajal oktoobris ja novembris,“ lisas Tammes. Elisa Raamatut on tänaseks erinevatel platvormidelt alla laetud 164 000 korda.
Kõige agaram lugeja jõudis aga aastaga märkida loetuks 533 raamatut ehk keskmiselt 44 raamatut kuus. Talle järgnes teine koht 479 ja kolmas koht 437 raamatuga. Võtsime kõige suuremate lugejatega ühendust, et saaksime nende kasutuskogemust ka teistega jagada. „Möödunud aasta rekordlugeja on Elisa Raamatu suur fänn, sest ka 2021. aastal märkis ta loetuks kõige enam raamatuid. Ta töötab laeval ja samal ajal kui käed tööl käivad, kuulab ta Elisa Raamatu iselugejaga teoseid.
Teine kõige agaram raamatulugeja on eesti keele filoloog ja oskab teoseid kiirlugeda ehk siit ka põhjus, kuidas on võimalik nii palju raamatuid ühe aastaga tarbida. Kes soovib, võib ka sama tulemuse teha kamba peale, sest Elisa Raamatu kontot saab jagada ka pereliikmega,“ täpsustas Tammes. Kokku leidus tuhandete klientide peale seitse inimest, kes lugesid terve aasta jooksul keskmiselt ühe raamatu päevas.
- Elisa Raamatu 2022 TOP
- 1. „Kus laulavad langustid“ – Delia Owens
- 2. „Terapeut“ – Helene Flood
- 3. „Pimeduse kütkes“ – Cara Hunter
- 4. „Veripunased suveunenäod“ – Christoffer Holst
- 5. „Vahetus“ – Beth O’Leary
- 6. „Kreenis“ – Jørn Lier Horst, Thomas Enger
- 7. „Magahästi“ – Anders Roslund
- 8. „Igaühel oma tõde“ – Alice Feeney
- 9. „Kadunud kiri“ – Jillian Cantor
- 10. „Juhtum 1569“ – Jørn Lier Horst