1. Avaleht
  2. Kultuur
  3. Teater
  4. AHHAA toob Tartusse rahvusvahelise teadusteatrite võistluse
AHHAA toob Tartusse rahvusvahelise teadusteatrite võistluse

AHHAA toob Tartusse rahvusvahelise teadusteatrite võistluse

AHHA Teadusteater
Foto: AHHAA

Sellel sügisel korraldab Teaduskeskus AHHAA esmakordselt rahvusvahelise teadusteatrite konkursi „Science Show International Cup 2015“, mis toob Eestisse Euroopa teadusteatrite paremiku.

Võistluse programmijuht Riina Nõupuu märkis, et idee korraldamisest tekkis juba mitu aastat tagasi, kui toimus säärane võistlus Eesti koolidele.

„Kuna AHHAA on Teadlaste Öö Festivali peakorraldaja ja kõrgetasemeliste teadusteatri etenduste läbiviija, otsustati oma võimalusi ning kompetentsi nüüd rahvusvahelise ürituse korraldamiseks kasutada. Tallinnas, Pärnus ja Tartus toimuv konkurss on ühtlasi ka 2015. aasta Teadlaste Öö Festivali üks tippsündmustest,“ rääkis Nõupuu. „Oma geograafilise asukoha poolest on konkurss täiesti unikaalne.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Foto: AHHAA

Kuigi teadusteatrite festivali korraldab ka näiteks Bremeni teaduskeskus Saksamaal, on säärane rahvusvaheline võistlus esimene selletaoline ettevõtmine Skandinaavia ja Baltikumi piirkonnas.

„Teadusteatrite konkurss rõhutab teaduse mitmetahulisust ja selle teadusteatri olulisust teaduskommunikatsiooni vahendina. Samuti lisab konkursiformaat ettevõtmisele pinget ning muudab selle nii osalejatele kui pealtvaatajatele põnevamaks,“ leidis Nõupuu.

Foto: AHHAA
Foto: AHHAA

Erakordseks muudab konkursi ka selle ülesehitus: iga meeskond esitab kaks eriilmelist etendust.

„Reeglina võisteldakse teadusteatrite konkurssidel traditsiooniliste etendustega, mis koosnevad teaduskatsetest ja nende selgitustest,“ selgitas Nõupuu. „Meie konkursil lisandub veel teine kategooria: lühemad, tempokamad ja ilma sõnalise osata visuaalšõud. Ootame, et osalejad oleksid loovad ja kasutaksid erinevaid mitteverbaalseid vahendeid. Oleme sellist formaati välisriikides esinedes ise kasutanud ning sealt tekkis ka mõte.“

Konkursil osaleb kaheksa meeskonda Iisraelist, Ameerika Ühendriikidest, Ukrainast, Šotimaalt, Soomest, Poolast ja Eestist ning kokku näeb lavadel 15 esinejat.

Iga meeskond annab kaks etendust kahes erinevas linnas, neid hindavad nii publik kui ka neljaliikmeline žürii. Konkurss toimub koostöös Euroopa ning Põhja- ja Baltimaade teaduskeskuste liiduga.

 

Head Uudised GoodNews